Erişilebilirlik

Katil Güney Koreli Bir Öğrenci


Virginia Teknik Üniversitesi'nde bir dersanede ve öğrenci yurdunda 32 kişiyi öldüren ve intihar eden katilin, aynı üniversitesinin öğrencisi, 23 yaşındaki Güney Koreli Cho Seung-Hui olduğu açıklandı.

Son sınıf öğrencisi olan katilin, Amerika'da, ailesiyle birlikte sürekli oturma vizesiyle (Green Card) bulunduğu açıklandı.

Virginia Eyalet Polisi'nin açıklamasına göre, katilin dersanede 30 kişiyi öldürürken kullandığı silah üzerinde yapılan balistik testler, aynı silahın, yaklaşık iki saat önce üniversite kampüsündeki bir öğrenci yurdunda iki kişinin öldürülmesinde de kullanıldığını gösterdi.

Amerika tarihinin en çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan cinayeti olduğu bildirilen olayda katilin hangi gerekçeyle hareket ettiği konusunda herhangibir açıklama yapılmadı.

CNN televizyonu, Virginia Teknik Üniversitesindeki Koreli Öğrenciler Derneği'ne dayanarak, üniversitede yaklaşık 300 Güney Koreli öğrenci olduğunu bildirdi.

Washington'daki Güney Kore Büyükelçiliği bir açıklama yaparak olayın şaşkınlık ve derin bir üzüntüyle karşılandığını açıkladı ve ölenlerin yakınlarına ve üniversiteye baş sağlığı diledi.

Çeşitli ülkelerden çok sayıda yabancı öğrencinin okuduğu üniversitesi Türk Öğrenci Derneği'nin Başkanı Semih İyigüllü, Amerika'nın Sesi'ne, okulda yaklaşık 70 Türk öğrenci bulunduğunu ve Türk öğrenciler arasında ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi. Toplam öğrenci sayısı 26000 olan üniversitede 1400'den fazla yabancı öğrenci bulunuyor.

Virginia eyaletinin güneybatısında, başkent Washington'dan yaklaşık 390 kilometre uzaklıktaki Blacksburg kasabasında bulunan Virginia Teknik Üniversitesi, resmi adıyla Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi'nde derslere bu hafta sonuna kadar ara verildi.

Başkan Bush, bugün üniversitesi kampüsüne giderek öğrenciler, öğretim üyeleri, vatandaşlar ve eyalet yöneticileriyle birlikte, ölen 33 kişi için yapılacak anma törenine katılacak.

Bu arada üniversite öğrencilerinin bazıları ve aileleri, yöneticilerin dünkü olay sırasında izlediği tutumu eleştiriyor. Bu eleştiriler özellikle yönetimin, öğrenci yurdundaki ilk cinayetlerden sonra öğrencilere gereken uyarıyı yapmadığı ve kampüsü kapatma kararı almadığı noktasında yoğunlaşıyor.

Üniversite Rektörü Charles Steger dün gazetecilere üniversite polisinin, ilk olaydan sonra katilin üniversite kampüsünü terkettiği düşüncesiyle hareket ettiğini söyledi.

Oysa iki kişinin ölümüyle sonuçlanan ilk cinayetlerden iki sonra bir dersanede çoğu öğrenci olmak üzere 30 kişi daha öldürüldü. Görgü tanıkları dersaneye giren saldırganın önce Almanca dersi vermekte olan profesörü başına ateş ederek öldürdüğünü, daha sonra da sınıftaki öğrencilere ateş açtığını söyledi. Ölenler arasında iki profesör daha bulunuyor. Bazı öğrencilerin kurtulmak için ikinci kattaki dersanelerin pencerelerinden atladığı bildirildi.

Saldırganın, polisin gelmesinden hemen önce intihar ettiği öğrenildi.

XS
SM
MD
LG