Erişilebilirlik

17 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Bugünkü Amerikan gazetelerinin manşetleri, Virginia Teknik Üniversitesi’nde silahlı bir kişinin 32 kişiyi öldürmesine ayrılmış. New York Times, bu olayın Amerikan tarihinde bir okulu hedef alan en kanlı saldırı olduğunu belirtiyor ve silah taşımanın bu kadar kolay olmasına tepki gösteriyor.

"Bizim ve bütün Amerika’nın kalbi, kurbanlarla ve onların aileleri ile birlikte ağlıyor. Ancak tıpkı sekiz yıl önce Columbine lisesinde yaşanan katliamda olduğu gibi, bu katliamda da sadece üzüntümüzü açıklamak yeterli değil. Yapılması gereken şey, böylesine büyük bir katliama ve dayanılmaz bir acıya yol açan silahları, bir an önce çok daha ciddi denetim altına almaktır."

Amerika’daki okullarda daha önce işlenen toplu cinayetleri hatırlatan USA Today bu tür katliamların nedenini anlamanın zorluğuna dikkat çekiyor. Üniversiteden çelişkili açıklamalar geldiğini belirten gazete, saldırının ilk anından itibaren yetkililerin öğrencileri uyarmakta yetersiz kaldığını öne sürüyor.

"Virginia Teknik Üniversitesindeki öğrencileri korumak için daha fazla şey yapılabilir miydi? Bundan sonra başka okullardaki öğrencilerin güvenliğini sağlamak için daha neler yapılabilir? Bütün bu sorular önümüzdeki günlerde tartışılacaktır. Columbine lisesinde yaşananlar, okul yetkililerinin uyarıları ve kabadayılık gösterilerini ciddiye alması, öğrencilerle yakın ilişki içinde olmaları ve öğrenciler bir şeylerin ters gittiğini söylediğinde onları dinlemeleri gerektiğini öğretmişti. Virginia Teknik Üniversitesi’ndeki katliam, okulların güvenliği konusunda yeni dersler çıkartılmasına katkıda bulunacaktır. Ancak bugün, saldırının açtığı yarayı hissetmeli ve kurbanların yanında olmalıyız."

Boston Globe da saldırının ayrıntılarıyla ilgili bilgilerin henüz yetersiz olduğunu kaydediyor ve kafalardaki soruların cevaplanmasının zaman alacağını yazıyor. Gazete, güvenlik önlemleri ile üniversitenin özgür ortamı arasında bir denge kurulmasının önemini vurguluyor.

"Bazı durumlarda metal detektör kullanımını artırmak işe yarayabilir ancak yoğun güvenlik önlemleri almanın faydasının da bir sınırı var. Özellikle üniversite kampüsleri özgürlük alanlarıdır; toplumun geri kalan kısmından soyutlanmış mevkiler haline getirilemezler ve getirilmemelidirler."

Washington Post Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in, protesto amacıya düzenlenen gösterileri zor kullanarak önlemesini eleştiriyor. Putin’in hala popülaritesini koruduğunu kaydeden gazete, Rus liderin birkaç bin muhaliften korkması için bir neden olmadığını vurguluyor.

"Rus polisinin silahsız öğrencilere copla saldırmasına karşı Avrupa ve Amerika farklı biçimlerde tepki gösterdi. Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, Rus yetkililerin tepkisini “sert” ve “kabul edilemez” olarak tanımladı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, “Yaşananlar, muhalif partilerin ve muhalif kişilerin serbest seçim bağlamında düşüncelerini özgürce ve barışçıl bir biçimde ifade edip edemedikleri konusunda soru işareti yaratmıştır” diye konuştu. Ancak ne yazık ki ortada bir soru işareti yok. Sadece, açık ve acı veren bir cevap var."

XS
SM
MD
LG