Erişilebilirlik

Orhan Pamuk Paris'e Gitti


Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından, Ermeni soykırımı hakkındaki açıklamaları yüzünden aldığı tehditler nedeniyle, bir süre Amerika’ya yerleşen Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, dün sessiz sedasız Paris’e geldi.

Paris’te iki konferans verecek olan Pamuk, yeni kitabı İstanbul’un Fransızcasını basan Gallimard yayınevinin kitapla ilgili olarak düzenleyeceği etkinliklere de katılacak.

Pamuk, Sosyal Bilimler Yüksek Etüdleri Okulu EHESS’in davetlisi. Kimseye haber vermeden, medyadan uzak bir biçimde Fransa’ya gelen Pamuk, dün yayınevi Galimmard’ı arayarak Paris’te olduğunu haber verdi. Gallimard yetkilileri, yazarı kendilerinin davet etmediğini ve Pamuk’un programından sorumlu olmadıklarını söyledi.

Orhan Pamuk, büyük bir olasılıkla hassas bir dönemde Paris’e geldiği için programını gizli tutuyor. Zira, Fransa’daki Ermeni diyasporası 24 Nisan haftasını “soykırımın yıldönümü” olarak kabul ediyor ve hafta boyunca etkinlikler düzenliyor. Dünyaca ünlü yazarın tehdit edilmesine yolaçan Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tezlerini yineleyip yinelemeyeceği merakla bekleniyor.

Orhan Pamuk’un 24 Nisan’da Fransa’nın köklü siyaset bilimi okullarından Sosyal Bilimler Yüksek Etüdleri’nde (EHESS) “Benim adım Kırmızı” adlı kitabıyla ilgili İngilizce konferans verecekti. Ancak bu tarihin, belki de soykırımı anma gününe rastlaması nedeniyle 26 Nisan’a ertelendiği bildirildi.

Ertelenen Konferansa Sosyal Bilimler Yüksek Etüdleri Okulu’nun Başkanı Danièle Hervieu-Léger, bu okula bağlı islam bilimleri kürsüsü IISMM Başkanı Jean-Philippe Bras, fakülte yöneticilerinden Hamit Bozarslan ve okul yöneticilerinden Jean-Frédéric Schaub katılacak. Pamuk, Cumartesi günü de yine aynı okulda « Romanın gücü » adlı bir konferans daha verecek. Orhan Pamuk’un Paris’ten ne zaman ayrılacağı da kesin olarak bilinmiyor.

XS
SM
MD
LG