Erişilebilirlik

Ankara-Bağdat Gerginliği Sürüyor


Türkiye’nin tüm karşı çıkışlarına rağmen, Irak’lı Kürt liderlerin Kerkük’ün Kürt kenti olduğuna ilişkin ısrarlı açıklamaları, Ankara-Bağdat hattında gerilimin dinmeyeceğini gösteriyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Kerkük’te çoğunluğu Kürtlerin oluşturduğuna ilişkin Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı Kürdsat televizyonunda yayınlanan açıklaması da, gerilimi tırmandıracak nitelikte değerlendiriliyor. Türk diplomatik kaynaklar, Kerkük konusunda iki ülkenin kritik bir döneme girdiğini belirtirken, Ankara’ya Amerikan yönetiminin destek vermesini ve Kerkük’te referandumun ertelenmesini istiyor.

Irak’lı Kürt liderlerle sürekli medya üzerinden tartışmaktan sıkılan Ankara, bu sıkıntısını Talabani’nin Kürdsat televizyonunda yayınlanan açıklamalarını öğrenince bir kez daha Bağdat yönetimine bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, başta Başbakan Nuri El Maliki olmak üzere Irak Dışişleri’ne de konuyu aktardıklarını belirtirken, Iraklı yetkililerden net bir cevap alamamanın kendilerini daha da üzdüğünü belirtiyor.

Irak’ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani ise Kürdsat televizyonunda yayınlanan açıklamalarıyla Ankara’da yaşanan ‘Irak sıkıntısı’nı doruk noktaya taşıdı. Talabani, Kürdsat televizyonunda Irak’ta Türkiye’nin tezinin aksine 5 milyon Türkmen bulunmadığını öne sürüyor ve Kerkük’te çoğunluğu Kürtlerin oluşturduğunu belirtiyor. Talabani, Irak Anayasası’nın 140. maddesi gereğince Kerkük’te 2007 sonunda referendum yapılacağını ve bu referandumun ertelenmesinin sözkonusu olmadığını söylüyor.

Iraklı Kürt liderlerden yatıştırıcı değil, gerginliği arttırıcı açıklamalar geldiğinden yakınan Ankara, Amerikan yönetimi ile yoğun bir Irak mesaisi yürütüyor. Türk diplomatik kaynaklar, Amerikan yönetimi ile diyaloğun Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Kuzey Irak’a bir askeri operasyonun gerekliliğini açıklamasından sonra daha da arttığına dikkat çekerken, Amerika’nın da özellikle Kerkük konusunda kaygılı olduğu bilgisini veriyor. Türk diplomatik kaynaklara göre, Amerika da Kerkük’te yıl sonunda referendum yapılmasını sağlayacak koşulların oluşmadığına inanıyor ve Kerkük’teki nüfus yapısına ‘şüphe’ ile yaklaşıyor.

Kerkük’te nüfus yapısının her geçen gün Kürtler lehine değiştirildiğini anlatan Türk diplomatlar, buna ilişkin son belgelerin Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Oğuz Çelikkol aracılığı ile de Amerikan yönetimine iletildiğini söylüyor. Türkiye, Amerika’nın desteğiyle, Kerkük’te yıl sonunda yapılması öngörülen referandumun ertelenmesini istiyor.

XS
SM
MD
LG