Erişilebilirlik

IMF Başkanından Türkiye'ye Övgü


Uluslararası Para Fonu Başkanı Rodrigo de Rato Türk ekonomisini son zamanların en büyük başarı öykülerinden biri olarak gösterdi. Washington’da düzenlenen basın toplantısında konuşan de Rato, Türkiye ile ilgili bir soruyu yanıtlarken, “Türk ekonomisindeki bu büyük başarı için sadece yetkilileri değil, Türk halkını da selamlamak ve kutlamak gerekir” dedi. Türkiye’de yakın zamanda gerçekleştirilen reformların son derece etkileyici olduğunu vurgulayan IMF başkanı, “Ülke, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen iyi yolda ilerliyor” şeklinde konuştu. Bu yıl yapılacak seçimlerin demokratik süreç açısından çok önemli olduğunu da belirten Rodrigo de Rato, bununla birlikte seçim dönemlerinin kendine özgü dinamikleri olduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin böyle bir dönemde bile makroekonomik stratejileri ve dengeleri göz önünde tutması gerektiğinin altını çizdi.

Uluslararası Para Fonu ikinci başkanı John Lipsky ise Türkiye’de son yıllarda yürütülen programın başarılı sonuçlar verdiğini, GSMH’nın yüzde 6,5’i oranında tasarruf sağlanarak bütçe açığının azaltıldığını, yapısal reformlarla enflasyonun kontrol altına alındığını belirtti. IMF yetkilisi bu yıl da aynı performansın devam edeceğini umduğunu belirterek sosyal güvenlik ve emeklilik sisteminde yapılacak yeni yapısal reformların ekonomiyi daha da güçlendireceğini söyledi. Lipsky, konuşmasında dün başladığı açıklanan 6. gözden geçirme görüşmelerinin başarıyla sonuçlandığını belirtti. IMF ikinci başkanı, bu yıl uygulanacak programın ayrıntıları üzerinde IMF ile Türk yetkililer arasında anlaşma sağlandığını belirterek, “Türk hükümetinin programa uygun politikalar izleyeceği ve taahhütleri yerine getireceğinden eminiz, bu konuda çok iyimseriz” şeklinde konuştu.

Hazine Müsteşarlığı da Uluslararası Para Fonu ile Türkiye arasındaki 6. gözden geçirme görüşmelerinin anlaşmayla sonuçlandığını açıkladı. Müsteşarlıktan yapılan açıklamada KİT ve merkezi bütçe harcamalarında tasarrufa gidileceği kaydedildi.

XS
SM
MD
LG