Erişilebilirlik

'Kuzey Irak'a Operasyon Yapılmalı'


Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, Kuzey Irak’ta PKK’ya karşı operasyon düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Bölgede üslenen Kürt militanlara karşı önlem almanın gerekli olduğunu vurguluyan Büyükanıt ancak bu konuda henüz siyasi yetki istemediğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin sınır ötesi operasyon tehditini soğuk karşıladı. Sözcü Sean McCormack, bunun herkesin kaçınmak için çalışması gereken bir seçenek olduğunu söyledi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin Türkiye’yi hedef alan sözlerinin ardından Ankara-Bağdat hattında yaşanan gerilim, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın çıkışlarıyla doruk noktasına ulaştı.

Sürpriz bir şekilde basın toplantısı düzenleyerek tüm dikkatleri üzerine çeken Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle mücadelesini ve bu kapsamda Kuzey Irak’a yaklaşımını da değerlendirdi. Büyükanıt’ın verdiği bilgiye gore, PKK mayıstan itibaren faaliyetlerini yoğunlaştıracak. Bu yüzden de TSK, sınıra yakın birçok yerde geniş çaplı operasyonlar düzenliyor. Büyükanıt, terörle mücadelede başarı için siyasi ve askeri kararlılığın yanısıra milis güçlerinin etkisiz hale getirilmesi, psikolojik harekat düzenlenmesi, dış desteğin kesilmesi ve terrorist örgütün ümidinin kırılması gerektiğini söyledi. Buna karşın PKK’nın ümidinin kesilmediğinden yakınan Büyükanıt, bu örgütü destekleyen bir parti olduğunu belirtirken üstü kapalı olarak Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’ni (KDP) işaret etti.

Bir asker olarak Kuzey Irak’a operasyonun gerekli olduğuna inandığını açıklayan Büyükanıt, bunun için hareket etmeden once siyasi kararı bekleyeceklerini kaydetti.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani’nin ‘seviyesizce' hareket edip, konuştuğunu öne süren Büyükanıt’ın, Barzani’yi şımartanlar olduğunu belirterek de üstü kapalı olarak Amerika’nın Barzani ile ilişkilerini eleştirmesi dikkat çekti. Büyükanıt’a göre, Türkiye’nin Kerkük’e karışması durumunda kendilerinin de aynı şekilde karşılık vereceklerini söyleyen Barzani, kendi görüşleri ile değil de başkalarının görüşleri doğrultusunda hareket ediyor.


Büyükanıt, orta vadede Irak’ta bir çözüm olacağına inanmadığını belirtirken, Amerika’nın Kuzey Irak’a konuşlanması durumunda bölgedeki terörün daha da artabileceği uyarısını yaptı. Büyükanıt’ın, Irak’taki durumun gün geçtikçe kötüye gitme ihtimalininin yükseldiğini söylemesi de dikkat çekti.

Büyükanıt’ın bu sözlerine Irak tarafından ilk tepki Kürdistan Demkoratik Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi’den geldi. Dizayi, bu açıklamaları dinlediklerini ve değerlendireceklerini söyledi. Şimdi Ankara’da, Irak tarafının bu tepkiyle yetinmeyeceği, Ankara’ya verilecek yanıtların ardından da iki ülke ilişkilerinin daha da gerileceği değerlendirmeleri yapılıyor.

XS
SM
MD
LG