Erişilebilirlik

IMF'den İyimser Ekonomik Tablo


Uluslararası Para Fonu dünya ekonomisinde beklenen gelişmeler hakkındaki raporunu yayınladı. İyimser bir tablo çizen rapor, bu ve önümüzdeki yılda dünyada, yaklaşık yüzde 5 oranında ekonomik büyüme beklendiğini belirtiyor.

Uluslararası Para Fonu’nun baş ekonomisti Simon Johnson dünya ekonomisinin çok parlak göründüğünü söyledi. Yayınlanan raporda Çin ve Hindistan’da kaydedilen hızlı büyüme ile Japonya ve Avrupa ekonomilerinde görülen canlılık sayesinde, dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika’daki düşük büyümenin, dünya ekonomisini olumsuz yönde etkilemediği belirtiliyor.

Johnson Amerikan ekonomisinin bu yıl yüzde 2,2 oranında büyüyeceğini ve gelişmenin ancak gelecek yıl başlayacağını belirtti. Uzman Amerikan ekonomisindeki durgunluğun konut sektöründeki gerilemeden kaynaklandığını fakat diğer sektörlerde durumun iyi olduğunu belirtti.

"Şu ana kadar konut sektöründeki gerilemenin ekonomi üzerinde yapacağı daha büyük tahribat önlendi. Bu, gelir ve istihdam alanındaki canlılığın sağladığı güçlü tüketimden kaynaklandı. Ailelerin mali durumu sağlam ve hem ev sahiplerinin hem de kiracıların ödeme gücü yerinde."

Uluslararası Para Fonu, dünyanın büyük ekonomilerinin hiç birinde herhangi bir durgunluk da beklemiyor.

İngiliz vatandaşı olan Simon Johnson, Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’ndeki görevini bırakıp, Uluslararası Para Fonu’nun ekonomik tahminler bölümüne geçti. Dünya ekonomisinin tehlikelerle karşılaşma ihtimalini de gözardı etmeyen yetkili, ekonomik büyüme hızının birkaç yıl daha süreceğini gösteren belirtiler bulunduğunu kaydetti:

"Bu seferki büyüme, eskiden yaşanan hızlı büyüme dönemlerine kıyasla, bölgeler arasında daha dengeli. Bugünkü refahtan, dünyanın her yerinde insanlar yarar sağlıyor. Bu noktanın çok önemli olduğuna inanıyorum."

Uluslararası Para Fonu, Afrika’nın güneyinde ekonomik büyümenin hız kazandığını, büyüme hızının da yüzde 7’ye çıkacağını öngörüyor. Latin Amerika’da ise ekonomik büyüme hızı yüzde 5’in altında kalacak. Rusya’nın yüzde 6’nın üzerinde, Hindistan’ın yüzde 8 buçuk, Çin’in ise yüzde 10 oranında ekonomik büyüme kaydetmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG