Erişilebilirlik

Iraklı Danışmandan ABD'yi Eleştiren Kitap


Irak hükümetinin bir danışmanı Amerika’nın demokrasiyi kurma çalışmalarının felaketle sonuçlandığını ancak buna rağmen, içine düşülen felaketten ülkesini kurtarabilecek tek kuvvetin de Amerika olduğunu söylüyor. 2003 yılındaki işgalden bu yana üç kez bakanlık yapmış olan Ali Allavi Washington’da gazetecilerle görüştü.

"Irak’ın İşgali" başlığıyla bir kitap yazan Ali Allavi, eski Başbakan İyad Allavi’nin kuzeni. Ali Allavi işgali planlayan Amerikalı yöneticileri, büyük cehaletle suçladı. Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra çok ciddi hatalar yapıldığını savunan Iraklı danışman bu yanlışlardan birinin, silahlı kuvvetlerin dağıtılması olduğunu belirtti. Allavi işgalden sonra Irak’ı yöneten ekibi, hem amatör hem de son derece küstah olmakla suçladı. Bağdat’ın koalisyon kuvvetlerinin eline geçmesinin dördüncü yıldönümünde Washington’daki Ulusal Basın Kulübü’nde konuşan Allavi, işgal yıllarının çok büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi:

"İşgalden sonra alınan bir dizi politik karar, sadece koşullara uygun olmamakla kalmadı, aynı zamanda tutarsız ve izah edilmekten de uzaktı. Amerika’nın yeteneklerini bildiğimiz için bu durum son derece şaşırtıcı oldu. Amerika’nın benzer durumlarda ne yaptığını, yeni devletler ve hatta yeni kıtalar kurabildiğini biliyorduk."

Ali Allavi Amerika’nın kurulmasına yardım ettiği Irak devletinin işlerliğe sahip olmadığını da ekliyor. Danışman daha da ileri giderek, bu devletin şu anda Saddam Hüseyin zamanındakinden hem çok daha beceriksiz hem de usulsüzlükler içinde olduğunu savunuyor.

Bununla birlikte Iraklı danışman, tüm başarısızlık ve yetersizliklerine rağmen, Amerika’nın Irak’tan çekilmesini istemiyor. Ona göre, bütün eksikliklerine ve yapılan yanlışlara rağmen, Irak’ın aydınlık bir geleceğe kavuşmasını sağlayacak koşulları yaratacak olan tek güç yine Amerika:

"Son dört yılın başarısızlıklarına rağmen Amerika’yı defterden silmek yanlış olur. Irak’ta gerçek bir değişimi yaratacak kaynak ve yöntemlere sahip olan tek güç Amerika’dır. Açıkçasını söylemek gerekirse, bir başka ülke, Irak’taki koşulların ağırlığı altında çoktan batardı."

Amerika ve İngiltere’de eğitim gören ve Dünya Bankası’nda çalışmış olan Ali Allavi Amerika’yı Irak konusunda uluslararası bir konferansa başkanlık yapmaya da çağırıyor. Iraklı danışman bu konferansta, Iraklı tüm gruplarla komşularının bir araya gelip, hem ülkesinin hem de bölgenin geleceği konusunda bir harita çizmelerini istiyor.

Bush yönetimi Saddam’ın devrilmesinden sonra çok önemli hataların yapıldığını kabul ediyor. Ancak Amerikan yönetimi bu hataları düzeltecek adımların atıldığını, şu andaki durumun sürekli izlenip, koşullara göre operasyonların da düzeltildiğini belirtiyor.

Amerika şu anda Irak’taki asker sayısını artırıyor. Bu artırma işlemi, Haziran ayında tamamlanacak olmakla birlikte, daha şimdiden hem Bağdat hem de diğer bazı kritik önem taşıyan bölgelerde güvenlik durumunda bir düzelmenin görüldüğü belirtiliyor.

Amerika’nın şu andaki hedefi, Irak’ta demokrasinin yerleşmesini engelleyen iç çatışmaları ve terör saldırılarını durdurmak.

XS
SM
MD
LG