Erişilebilirlik

İsrailli Askerin İadesi Pazarlık Masasında


İsrailli ve Filistinli yetkililer, geçen yaz kaçırılan İsrailli askerin serbest bırakılması amacıyla tutsak değişimi konusunu görüşüyor. İki taraftan yetkililer, görüşmelerde ilerleme sağlandığını bildirdi.

Filistinli militanlar, kaçırılan Onbaşı Gilad Şalit’i iade etme karşılığında İsrail cezaevlerinde bulunan yüzlerce mahkumun serbest bırakılmasını istiyor. Hamas sözcüsü Gazi Hamad, İsrail’in bu taleplere uyması durumunda, Şalit’in bir hafta içinde serbest bırakılabileceğini açıkladı.

Ancak İsrailli bakan Rafi Eitan, Filistinli mahkumların serbest bırakılmasının ülke güvenliğine tehdit oluşturacağı uyarısında bulundu. Serbest bırakılması istenen mahkumlar arasında, İntifada lideri Mervan Barguti ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi lideri Ahmed Sedat bulunuyor.

Bu arada İsrail ordusu, iki polisi bıçakla yaralayan bir Filistinlinin, yaralı olarak ele geçirildiğini duyurdu. Polislere saldırı, El Halil’de hem Müslümanlar, hem de Yahudilerce kutsal sayılan Hazreti İbrahim’in türbesi yakınlarında girişildi.

XS
SM
MD
LG