Erişilebilirlik

JP Morgan'dan Türkiye'ye Övgü


Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Genel Seçimlerden dolayı 2007 doğrudan yabancı yatırımı çekmek açısından Türkiye adına zor bir yıl olarak görülüyor. Dünyaca ünlü finansman ve yatırım şirketi JP Morgan International Başkanı Sir Andrew Crockett New York’ta Türk iş adamlarıyla bir araya geldiği yemekte Amerikan yatırımcılarının Türkiye’yle ilgili kaygılarını anlattı.

Türk iş çevreleri New York’ta arka arkaya düzenledikleri konferanslarla 2007 yılının Türkiye açısından risklerini azaltmaya çalışıyor. Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Genel Seçimlerden dolayı beklemeyi tercih eden yabancı yatırımcılar, ABD’ye gelen Türk ekonomisinin anahtar isimlerini dikkatle takip ediyor.

Peki “Amerikan yatırımcıları Türkiye’yi nasıl görüyor?” Dünyaca ünlü finansman ve yatırım şirketi JP Morgan International Başkanı Sir Andrew Crockett New York’ta Türk iş adamlarıyla bir araya geldiği yemekte bu soruyu değerlendirdi:

“Son dört-beş yıldır Türk ekonomisinin gidişatına bakarsanız ve bunu daha önceki yıllarla kıyaslarsanız, çok etkileyici bir değişim var” diyen Crockett, özellikle enflasyonun ve cari açığın kontrol altına alınmış olmasını Türkiye’nin yatırım çekmesi açısından olumlu gördüğünü belirtti. Crockett JP Morgan International’ın uzun yıllardır Türkiye’de iş yaptığını ve ülke hakkında olumlu bir görüşe sahip olduğunun da altını çizdi.

Crockett, Türkiye’deki büyüme oranının yıllardır yüzde 7 ile 8 arasında olduğuna dikkati çekerken bunun kaza ile olmadığını söyledi ve bu tür bir büyüme hızının ancak güçlü, kararlı ve cesur politikalarla yakalanabileceğini belirtti. Türkiye’nin Avrupa Birliği içinde en hızlı büyümeye sahip olduğunu vurgulayan JP Morgan International Başkanı bunların büyük başarılar olduğunu ifade etti.

Crockett, Türkiye’nin önündeki en büyük zorluğun ise tuturulan büyüme hızını devam ettirebilmesi olduğunu söyledi. Crockett, Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içerisinde yüzde 7 oranında bir büyüme hızı korunduğu takdirde kişi başına milli gelirinin Avrupa Birliği 15 diye bilinen 2004 yılındaki genişlemeden önceki üyeleri kapsayan grubun kişi başına gelirinin yüzde 50’sine yükseleceğini belirtti.

JP Morgan International’ın başkanı Türkiye’nin karşıdaki büyük zorlukları ise üç başlık altında topladı: Reformların devamı, cari açığın ve enflasyonun kontrol altında tutulması ile siyasi istikrarın devamlılığı. Crockett, Türkiye’nin 10 yıl içerisinde bu sorunlarla ciddi biçimde mücadele ettiği takdirde ABD’nin karşısında yepyeni bir Türkiye bulacağını vurguladı.

XS
SM
MD
LG