Erişilebilirlik

'Amerikalılar Savaşa Karşı'


Amerika’da yapılan yeni bir kamuoyu yoklaması, halkın Irak savaşına desteğinin daha da azaldığını ortaya koydu.

Public Agenda adlı sivil toplum kuruluşu ile, Foreign Affairs dergisinin ortak araştırmasına göre, halkın büyük bir çoğunluğu Amerika'nın dünyanın herhangi bir yerinde askeri güç kullanmasına karşı.

Public Agenda’nın başkanı Ruth Wooden, Amerikan dış politikasıyla ilgili olarak kamuoyunda bir güvensizlik oluştuğunu söyledi.

Wooden, ankete yanıt verenlerin yalnızca yüzde 8’inin İran’a karşı askeri bir operasyonu desteklediğini, yüzde 70’inin Amerikan askerlerinin 12 ay içinde Irak’tan çekilmesini istediğini vurguladı.

Kamu Gündemi adlı sivil toplum kuruluşunun başkanı Ruth Wooden, anket sonuçlarının, Amerikan dış politikasına duyulan güven eksikliğini yansıttığını söylüyor.

“Örneğin, ankete katılanların yüzde 84’ü, dış politikada Amerika’nın izlediği yoldan kaygılı. Yüzde 82, dünyanın Amerika için daha tehlikeli bir yer olduğu görüşünde. Yüzde 73, Amerika’nın barış ve istikrarın yayılmasında iyi bir lider olmadığını düşünüyor. Yüzde 68 dünyanın Amerika hakkında olumsuz görüşlere sahip olduğunu düşünüyor. Yüzde 67 de Amerika’nın dünyayla ilişkilerinin yanlış yolda olduğunu savunuyor."

Ankete katılanların çoğu, Amerika’nın küresel ısınma ve hastalıklarla mücadele gibi konularda öncülük ederek imajını düzeltebileceğini düşünüyor. Ruth Wooden, Amerikalıların büyük çoğunluğunun askeri operasyonlara karşı olduğunu söylüyor. Örneğin, İran’a karşı askeri operasyon düzenlenmesini destekleyenlerin oranının sadece yüzde 8. Ankete göre, Amerikalıların yüzde 70’i Irak’taki Amerikan askerlerinin 12 ay içinde Irak’tan çekilmesini istiyor. Anket, Amerikalıların dörtte üçünün nükleer silahların yayılmasından kaygı duyduğunu da gösteriyor.

“Dış politika öncelikleri ne olmalı sorusuna, katılımcılar, nükleer silahların yayılmasını önleme olmalı şeklinde yanıt verdi.”

Foreign Affairs – Dış İlişkiler dergisi editörü Gideon Rose da anket sonuçlarının dış politika açısından son derece önemli olduğunu vurguluyor.

“Bence sonuçlar çok ilginç. Burada, yürütme organına duyulan güvende ciddi bir yıpranma gözleniyor. Bu da, sadece Bush yönetimini değil, daha sonra iktidara gelecek yönetimleri de sıkıştırabilir.”

1 ay önce Amerika çapında yapılan ankete ülkenin çeşitli bölgelerinden bin kişi katıldı.

XS
SM
MD
LG