Erişilebilirlik

Barış Konferansı Fikrine Ret


Suudi Arabistan, İsrail’in barış konferansı düzenleme davetini reddetti.

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulundan yapılan açıklamada, barış konferansı yapmadan önce “İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırgan tutumundan vazgeçmesi” istendi.

Filistin Dışişleri Bakanı Ziyad Ebu Amr da, Başbakan Ehud Olmert tarafından yapılan davetin, gerekli olan bazı adımları atladığını söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığıysa, Arap ve İsrailli liderler arasında temas sağlanmasının faydalı olacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Olmert, önceki gün, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın çok önemli bir lider olduğunu söylemiş ve Arap ülkeleri bir barış konferansına davet etmişti.

Geçen hafta, Arap Birliği, 2002 yılında hazırlanan bir barış planını yeniden gündeme getirdi. Planda 1967 yılından önceki sınırlarına çekilmesi karşılığında, İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesi öngörülüyor. İsrail, planın bazı bölümlerine karşı olduğunu ancak, gündeme getirilmesini memnunlukla karşıladığını açıkladı.

Fransa: Filistin Hükümeti Uluslararası Çağrılara Uysun

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste Blazy, Filistin Dışişleri Bakanı Ziyad Ebu Amr’la Paris’te bir görüşme yaptı. Fransız Bakan, Filistin hükümetinin uluslararası çağrılara uymasını istedi.

Fransa Dışişleri Bakanı, Filistin’e yapılan yardımların yeniden başlatılması için Filistinlilerin bazı adımlar atması gerektiğini söyledi.

Douste-Blazy, Gazze’de geçen yıl kaçırılan iki İsrailli askerin serbest bırakılmasını istedi. Kaçırılan Onbaşı Gilad Şalit, hem İsrail hem Fransa vatandaşı.

Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Filistinli Bakan, koalisyon ortağı Hamas’ın Ortadoğu barış sürecine bağlı olduğunu söyledi. Ancak, bakan, Hamas’ın İsrail’i tanıyıp tanımayacağı konusunda bir açıklama yapmadı.


XS
SM
MD
LG