Erişilebilirlik

Bush: 57 Gündür Bekliyorum


Başkan Bush, Irak ve Afganistan savaşıyla ilgili tasarıların Kongre’de takılmasının, askerlerin geri çekilmesini geciktireceğini söyledi.

Başkan, az önce Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, tam 57 gündür Kongre’den savaş harcamaları için ödenek beklediğini vurguladı ve ilgili tasarılara geri çekilme takvimi eklenmesini eleştirdi.

Bush yönetimi, Demokrat partili Kongre üyelerini, Irak ve Afganistan’daki savaşlara ödenek ayırma sorumluluğundan kaçmakla suçluyor.

Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino, muhalefetteki Demokratların Amerika’yı Irak’ta yenik düşürmeye çalıştığını öne sürdü ve bunun sonuçlarını göz ardı ettiklerini söyledi.

Demokratlar tarafından kabul edilen askeri harcama tasarılarında Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesi için takvim bulunması Beyaz Saray’ın tepkisine yolaçıyor.

Başkan Bush, içinde geri çekilme takvimi bulunan her tasarıyı veto edeceğini açıklamıştı.

Irak'ta Saldırılar Sürüyor

Kerkük’te bir karakola düzenlenen bombalı saldırıda en az 13 kişi öldü.

İçi patlayıcı dolu kamyonla gerçekleştirilen intihar saldırısında 135 kişi de yaralandı.

Saldırı sırasında karakolu ziyaret etmekte olan Amerikan askerlerinden bazılarının yaralandığı açıklandı.

Bu arada, Başkan Bush, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’yle video-konferans aracılığıyla bir görüşme yaptı. Bush ve el Maliki’nin, Bağdat güvenlik planının başarıya ulaşıncaya kadar uygulanması konusunda hemfikir oldukları açıklandı.

Dün, el Anbar vilayetinde iki Amerikalı askerin öldürüldüğü açıklandı.

Alman Rehinelerin Yeni Görüntüleri Yayınlandı

Irak’ta iki Alman vatandaşını kaçıran militanlar, Almanya’nın askerlerini 10 gün içinde Afganistan’dan çekmeze rehineleri öldürme tehdidinde bulundu.

“Doğruluk Okları” adlı örgüt, daha önce de, Almanya’nın Afganistan’dan çekilmesi için 20 Mart tarihini şart koşmuştu.

İnternette yayınlanan video görüntülerinde, Alman rehine Hannelore Krause, militanların taleplerinin yerine getirilmesini istiyor. Militanlar, Hannelore Krause ve oğlunu Şubat ayında rehin almıştı.

Hannelore Krause adlı kadın, Iraklı bir doktorla evli. 20 yaşlarındaki oğulları da Irak Dışişleri Bakanlığında çalışıyor.

Almanya’nın Afganistan’da 3 bin askeri bulunuyor.

XS
SM
MD
LG