Erişilebilirlik

İngiltere İran'ın Mektubuna Cevap Verdi


İngiltere, İran tarafından yakalanan 15 asker hakkında Tahran hükümetinden aldığı mektuba cevap verdi.

İngiliz yetkililer, İran'ın Perşembe günü gönderdiği resmi yazıya bugün (Cumartesi) verilen cevap hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Bu karşılıklı yazışmanın, iki ülke arasında 23 Mart'ta patlak veren krizde ilk resmi haberleşme olduğu sanılıyor.

İran'ın Moskova Büyükelçisi Gulam Rıza Ansari, İngiliz askerlerinin, Şattüllarap'da İran karasularını ihlal ettiğini savunan hükümetinin, bu konuda resmi soruşturma açtığını söyledi. Bir Rus televizyonunda konuşan Büyükelçi, 15 askerin suçlu bulundukları takdirde ceza görebileceğini belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett ise bugün yaptığı açıklamada, İran'ı, sorunu barışçı yoldan çözümlemeye çağırdı. Almanya'daki Avrupa Birliği Zirvesi sırasında konuşan Beckett, İngiltere'nin İran'la diyalog kurmaya hazır olduğunu bildirdi.

İngiltere, askerlerinin, olay sırasında Irak karasuları içinde bulunduğunu ve Birleşmiş Milletler kararlarına uygun olarak, devriye görevi yaparken bir sivil gemide arama yaptığını belirtiyor. İngiliz yetkililer, küçük bir devriye botu içinde bulunan 15 deniz askeri ve deniz piyadesinin, daha çok asker taşıyan bir İran botundaki İran Devrim Muhafızları personeli tarafından ele geçirildiğini söylüyor.

İran ise İngiliz botunun, olay sırasındaç İran'la Irak arasında sınır uyuşmazlığına konu olan Şattülarap'ta, İran karasuları içine girmiş olduğunu iddia ediyor.

İran'ın, bazı İngiliz askerlerini gerçekten İran karasularına girmiş olabileceklerini söylerken gösteren videolar yayınlaması İngiltere Başbakanı Tony Blair tarafından protesto edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise İran'ın, İngiliz askerleri tutuklamasından çok derin kaygı duyulduğunu belirten bir bildiri yayınladı. Bildiride, gerginliğin kısa zamanda giderilmesi için çağrıda bulunuldu.

AB Dışişleri Bakanları da dün Almanya'da yaptıkları toplantıdan sonra, 15 İngiliz askeri derhal serbest bırakılmadığı takdirde AB'nin İran'a karşı "uygun olan önlemleri alacağını" belirtti. Bakanlar, eldeki kanıtların, İngiliz personelin Irak karasuları içinde bulunduğunu gösterdiğini ve gözaltına alınmalarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG