Erişilebilirlik

Pekin Olimpiyatlarına Boykot Çağrısı


Çin hükümeti 2008 Pekin Olimpiyatlarının boykot edilmesi yönündeki çağrıların artması üzerine bir açıklama yaparak boykot girişimlerini eleştirdi.

Amerikanın Sesi Pekin muhabiri Daniel Schearf’e göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Qin Gang, Darfur sorunuyla Olimpiyat oyunları arasında bağlantı kurulmasının doğru olmadığını savundu. Sözcü, Pekin hükümetinin de Darfur’da barış istediğini söyledi.

Çin’in Sudan hükümetinin Darfur bölgesinde uyguladığı şiddeti kınamaması eleştirilere hedef oluyor. Çeşitli ülkeler Çin’den Sudan hükümeti desteğindeki milislerin Darfur’da uyguladığı şiddeti önlemek amacıyla nüfuzunu kullanmasını istiyor.


Çin Sudan’dan en çok petrol alan ülke ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olarak Sudan’a baskı yapabilecek güçte. Pekin’in ev sahipliği yapacağı 2008 Olimpiyatlarının boykot edilmesini isteyenler Çin’in Sudan petrolü için şiddete göz yummasını eleştiriyor. Çin ayrıca bir yandan Darfur’a BM barışgücü yerleştirilmesini desteklediğini söylerken, bir yandan da Hartum hükümetine silah satmaya devam ediyor. Çin geçen yıl Rusya’yla birlikte Sudan’a yaptırım uygulanmasını öngören oylamada çekimser kaldı.


Hartum hükümeti Darfur’da yüzbinlerce sivil Sudanlı’nın ırzına geçen ve öldüren milisleri desteklemekle suçlanıyor. Sudan hükümetini soykırımla suçlayan Amerika bölgeye BM barışgücü gönderilmesine öncülük etti.


Sınırsız Gazeteciler Örgütü de Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kararını açıkladığı 2001 yılından beri Çin’in 2008 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmasını boykot ediyor.

XS
SM
MD
LG