Erişilebilirlik

Paris'te Yeni Ayaklanma


Geçtiğimiz yaz ve sonbahar aylarında banliyö olaylarıyla sarsılan Paris’te, yine isyan çıktı. Trene biletsiz binen bir gencin, görevlilere sert çıkması üzerine polis tarafından kelepçelenirken kolunun kırılması üzerine 200 kadar göçmen genç Kuzey Garı’nda polisle çatıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde çıkan olaylar sonunda 7 kişi gözaltına alındı.

Günlerce banliyö isyanlarıyla çalkalanan Paris, seçim arifesinde yeniden isyan görüntüleriyle sarsıldı. Günlerdir Cumhurbaşkanı adaylarının oy kaygısıyla “milli kimlik bakanlığı kurulması”, “her eve bayrak alınması” ve “milli marş” önerilerini getirmesi sonucu gerilen Fransız toplumunda, göçmenlerin isyanına ilişkin ilk kıvılcım da Kuzey Garı’nda çıktı.

Olaylar, Paris’in banliyölere açılan en büyük garı olan Kuzey Garı’nda, dün akşam saatlarinde, Metroya biletsiz binen iki gencin, bilet kontrolörleriyle tartışmaya başlamasıyla patlak verdi. Tartışmayı gören polisler, olaya müdahale ederek, iki genci sert bir şekilde göz altına alıp Gar’daki polis noktasına götürdüler. Ancak polislerin gençlerden birine kelepçe takması ve kolunu kırması üzerine olayı gören 20’ye yakın genç polis noktasına saldırdı, gardaki cam ve gişeleri kırmaya, polise sert cisimler atmaya başladı. Gençler polisin yabancılara sert tedbir almasını savunan ve dün adaylığı nedeniyle görevinden istifa eden İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’yi protesto ederek, “İki yüzlü Sarkozy” sloganları attılar.

Kavgayı gören gençlerin de olaya katılıp, isyancı gençlerin sayısı bir anda 200’e yükselince Gar Polisi de destek kuvvet istedi. Yüzlerce gence karşı 50’ye yakın çevik kuvvet polisinin çatıştığı olaylar, Fransızlara banliyö isyanlarını hatırlatan son derece ciddi bir tablo oluşturdu. Emniyet yetkilileri olaylara karışan gençleri “alışılagelen marjinaller” olarak tanımladı ve gençlerin iki bilet kontrolörünü hafif şekilde yaraladıklarını açıkladı. Demiryolu yetkilileri ise, Gardan geçen pek çok metro ve tren seferini güvenlik nedeniyle durdurdu. Kameralara açıklamalarda bulunan gençler ise “Bileti olmayana ceza kesilir, bu muameleyi protesto etmek için buradayız” diyerek tepkilerini dile getirdiler. Fransız televizyonları gece boyunca çatışmaları ilk haber olarak verdi.

Geçtiğimiz ay yaşanan banliyö olaylarını hatırlatan Polisle gençlerin çatışması sonucunda yedi kişi gözaltına alındı, Kuzey Garı trafiğe kapatıldı. Gözaltılara rağmen bir grup genç Gar’da çöp kutularını yakmaya ve kırıp dökmeye devam etti. Olayın, önümüzdeki saatlerde seçim kampanyası yürüten adayların gündemine oturması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG