Erişilebilirlik

'Direnişçiler Çocukları Kasıtlı Kullanıyor'


Amerika Savunma Bakanlığı Irak’ta direnişçilerin bir eyleminde iki çocuğun kasıtlı olarak öldürüldüğünü açıkladı.

Amerikalı Tuğgeneral Michael Barbero direnişçilerin geçen hafta eşi görülmemiş bir vahşete başvurduklarını söyledi. Savunma Bakanlığın’daki günlük basın toplantısında konuşan Amerikalı komutan olayın geçen Pazar günü Bağdat’ın kenar mahallelerinden birinde meydana geldiğini bildirdi.

Tuğgeneral Barsero’ya göre, Amerikalı askerler bir kontrol noktasına yaklaşan otomobilde iki çocuk da bulunduğunu görünce aracı yeterince aramadı. Tuğgeneral Barsero’nun verdiği bilgiye göre, şoförle yanındaki kişi askeri noktadan geçtikten sonra otomobili hemen yakındaki Pazar yerine park ederek kalabalığın arasına karıştı ve uzaktan kumandayla aracı iki çocukla birlikte havaya uçurdu.

Geçen Pazar günü Bağdat’ın Ahmediye semtinde meydana gelen olayda 5 kişi öldü 7 kişi de yaralandı.
Amerikalı Tuğgeneral direnişçilerin yılbaşından bu yana çoğu Anbar vilayetinde olmak üzere 6 kez klorinli bomba kullandıklarını da açıkladı. Tuğgeneral Barsero bombalardan üçünün geçen hafta sonu patladığını ancak fazla etkili olmadığını bildirdi. Klorlu bombalardan sadece birinin yüzlerce kişiyi hasta ettiğini belirten Barsero, klorinin Irak’ta çok yaygın bir şekilde satıldığını ve bu nedenle direnişçilerin muhtemelen bu tür bombalar kullanmaya devem edeceklerini söyledi.

Amerika Genel Kurmay Başkanlığı’nda Harekat Dairesi Başkan yardımcısı olan Barsero, Bağdat’ta daha fazla Amerikan ve Irak askeri konuşlandırılmasının güvenliğe etkilerinin yavaş yavaş hissedilmeye başlandığını da ileri sürdü. Amerikalı komutan birçok mahallede yeni askeri karakollar kurulduğunu ve halkın Amerikan ve Irak birlikleriyle daha fazla işbirliği yaptığını söyledi ve Sadr semtini buna örnek gösterdi.

Son haftalarda Sadr’ın çok önemli değişikliklere sahne olduğunu belirten Amerikalı Tuğgeneral, Şii milislerin kalesi olarak bilinen semtte yerel liderlerle işbirliğinin arttığını, halk için bir sağlık merkezi kurulduğunu ve askerlerin rahatça dolaşabildiğini söyledi. Militan Şiilerin lideri Muktada el Sadr’ın hala İran’da bulunduğu söyleyen Barsero, direnişe son verilmesi konusunda el Sadr’ın adamlarıyla pazarlık yapıldığını da açıkladı. Görüşmelerin çok hassas bir aşamada olduğunu ima eden Amerikalı komutan “Şu anda görüşmelerle ilgili yorum yapmam yanlış olur” dedi. Amerika, geçmiş yıllarda Muktada el Sadr’ı Amerikan askerlerinin ölümünden sorumlu tutmuş ve tutuklanmasına çalışmıştı.

XS
SM
MD
LG