Erişilebilirlik

21 Mart Amerikan Basınından Özetler


Avrupa Birliği’nin Pazar günü 50 yaşına gireceğini hatırlatan Christian Science Monitor, Avrupalı gençlerin en önemli kaygısının işsizlik olduğunu yazıyor. Avrupa Anayasasının çıkmaza girdiğini hatırlatan gazete, başta Türkiye olmak üzere yeni üyelerin katılımına karşı geniş bir muhalefet bulunduğuna da dikkat çekiyor.

"Avrupa Birliği’nin güvenlik sorunu çözülmüş değil. Balkanlar hala sıcak bir bölge olma özelliğini koruyor ve bu bölgedeki gerginlik üyelik perspektifiyle giderilebilir. Türkiye’nin üyeliği de Avrupa Birliği’nin, kendi topraklarında yaşayan 15 milyon Müslüman’la kültürel bir köprü oluşturmasına katkıda bulunabilir. Yeni neslin ise öncelikleri daha farklı. Ancak istihdamın artmasıyla birlikte, AB’nin genişlemesi konusu gençlerin de gündemine girebilir."

New York Times Rusya’nın, Güvenlik Konseyi kararlarına uyması için İran’ı tehdit ettiği yönündeki haberleri olumlu bir gelişme olarak yorumluyor. Gazete, Washington’un da İran’a karşı tek yanlı yaptırımlar uygulamak yerine nükleer program karşıtı cepheyi mümkün olduğunca genişletecek adımlar atması gerektiğini vurguluyor.

"Bush yönetimi de Rusya’nın attığı bu adımdan gereken dersleri çıkartmalı ve İran’a karşı daha ikna edici bir yaptırımlar dizisi hazırlamalıdır. Yönetim, İran’da rejim değişikliği fantezisinden vazgeçmeli ve İran’ın nükleer silah programından vazgeçmesi durumunda bu ülkeyle yeniden diplomatik ve ekonomik ilişki kuracağını açıklamalıdır. Mevcut durumun daha büyük bir tehdit oluşturduğu ortada. Bu nedenle kazanmaya yönelik adımlar atmak daha doğru olacaktır."

Washington Post, Zimbabve’de devlet başkanı Robert Mugabe’nin muhaliflerine karşı uyguladığı şiddeti sert bir dille eleştiriyor. Amerika ile Avrupa Birliği’nin Zimbabve’ye yaptırım uyguladığını hatırlatan gazete, Afrika ülkelerinin de artık Mugabe’ye karşı sesini yükseltmeye başladığını kaydediyor.

"83 yaşındaki Mugabe, diğer Afrika ülkeleriyle kıyasla refah içinde olan ülkesinin bu avantajını yok etti, seçimlere hile karıştırdı ve gecekondularda yaşayan yüz binlerce kişiyi zorla evlerinden attı. Mugabe, gelen tepkiler karşısında daha fazla şiddet uygulama tehdidinde bulundu. Muhaliflerin tutuklanacağı ve polis tarafından dövüleceğini açıkladı. Batılı büyükelçileri ülkeden kovma tehdidinde bulundu. Bütün bu yaşananlar, hem Zimbabve halkının hem de komşu ülkelerin, Mugabe’nin kendi ülkesini yok etmesin önlemek için bir an önce harekete geçmesi gerektiğini gösteriyor."

Los Angeles Times Hamas ve El Fetih’in uzlaşarak bir milli birlik hükümeti kurmasının ardından, Filistin’e yapılan yardımlar konusunda Amerika ile Avrupa arasında görüş ayrılığı yaşandığını yazıyor. Gazete, Hamas karşısında oluşturulan ortak cepheyi sürdürmek için Bush yönetiminin çok dikkatli davranması gerektiğini vurguluyor.

"İngiltere dışındaki bazı Avrupa ülkelerinin, İsrail’in varolma hakkını tanıması konusunda Filistin hükümetine uygulanan baskıyı gevşetmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız. Washington açısından, mevcut cepheyi korumanın en iyi yolu, Filistin hükümetindeki ılımlı unsurlarla diyalog konusunda Avrupalı müttefikleriyle birlikte hareket etmektir. Bush yönetimi de, bir yandan Filistinli yetkililerle görüşürken, bir yandan da Hamas, İsrail’in varlığını tanımadığı sürece Filistin hükümetine yardım yapmayı reddederek doğru bir politika izliyor."


XS
SM
MD
LG