Erişilebilirlik

20 Mart Amerikan Basınından Özetler


Washington Post 11 Eylül saldırılarındaki rolünü itiraf eden El Kaide’nin üç numaralı ismi Halit Şeyh Muhammed’in kendisine işkence yapıldığı yönündeki açıklamasının yasaklanmasına tepki gösteriyor. Gazete, bunun Amerika’ya zarar verdiğini vurguluyor:

“Eğer El Kaide üyelerinin uğradıkları kötü muameleyi anlatmalarına izin verilirse, Bush’un kimseye işkence yapılmadığı yönündeki iddiası tartışılır duruma gelecek. Aynı şekilde, Bush’un CIA’in gizli tutuklama programına verdiği destek de sorgulanır hale gelecek. Öte yandan eğer yönetimin stratejisi başarılı olursa, El Kaide üyesi olmakla suçlananların yargı ve temyiz süreçleri gizlilik içinde yürütülecek. Bu da, verilecek kararın inandırıcılığını ve meşruluğunu tartışmalı hal getirecek.”

Los Angeles Times Pakistan devlet başkanı Pervez Müşeeref’in ülke içindeki demokratik muhalefete uyguladığı baskıcı yöntemler karşısında Amerika’nın sessiz kalmasını eleştiriyor. Gazete, teröre karşı mücadelede verdiği destek nedeniyle Bush yönetiminin Müşeeref’in uygulamalarını görmezden geldiğini savunuyor:

“Amerika’nın Müşerref’e desteklemesi, geçmişte komünizme karşı, Nikaragua diktatörü Anastasio Samoza’ya ve İran Şahına destek verme mantığıyla büyük bir benzerlik taşıyor. Ancak Bush yönetiminin Müşerref’le arasında mesafe koyma veya en azından uygulamalarını eleştirme konusundaki isteksizliği basiretsiz bir yaklaşımdır. Terörle mücadele adına Amerika’nın temel değerlerini feda etmek, çok daha kapsamlı bir mücadeleyi kaybetmek demektir.”

Boston Globe, Filistin’de Hamas ve El Fetih’in uzlaşarak bir ulusal birlik hükümeti kurmasıyla birlikte, barış sürecindeki tıkanıklığın da aşılabileceği yorumunda bulunuyor. Suudi Arabistan’ın İsrail-Filistin barışı konusunda daha aktif bir politika izlemeye başladığına dikkat çeken gazete, İsrail’in de bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini vurguluyor:

“Arap hükümetlerinin İran konusundaki endişesi, Amerika ve İsrail’in bu konudaki yaklaşımıyla örtüşüyor. Bu da söz konusu ülkelerin kendi stratejik çıkarları gereğince, İsrail ile Filistin arasında iki devletli bir çözümü desteklemesini beraberinde getiriyor. Eski başbakan İzak Rabin, İsrail’in terör yokmuş gibi müzakere etmesi, hiç müzakere yokmuş gibi de terörle mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Popülaritesi giderek azalan başbakan Ehud Olmert de, İsrail’in önündeki bu fırsatı değerlendirmelidir.”

Christian Science Monitor Japonya başbakanı Shinzo Abe’nin, ülkesinin ikinci dünya savaşı sırasında Asya’da kadınları seks kölesi olarak kullandığı itirafından geri adım atma çabasını eleştiriyor. Gazete, küllenmiş bir tartışmayı yeniden alevlendirecek bu girişimin Asya’da istikrara da zarar vereceğini belirtiyor:

“Japonya’nın komşularıyla arasında güven oluşturması sadece ihracatla veya yapılan yardımlarla sağlanamaz. Japonya küresel bir lider olmak istiyorsa, tıpkı Almanya’nın yaptığı gibi, kendi geçmişine daha dürüst bir biçimde yaklaşmalıdır. Abe’nin kafa karıştırıcı açıklamaları bir an önce netleştirilmelidir.”

XS
SM
MD
LG