Erişilebilirlik

19 Mart Amerikan Basınından Özetler


USA Today gazetesi başkanlık önseçim sürecini sağlıksız buluyor. İlk önseçimi yapmak için tüm eyaletlerin büyük bir yarışa girdiğini vurgulayan gazete daha sağlıklı ve kalıcı bir düzenlemeye gidilmesini istiyor:

“Her iki büyük parti de, önseçimler için bir sistem oluşturmak yerine kumar oynamayı tercih ediyor. Parti yetkilileri, eyaletlere böyle bir düzenlemeyi kabul ettirmenin çok zor olduğunu savunuyor. Tabii ki bu zor ve pek hoş karşılanmayacak bir tercih. Fakat dünyanın en önemli işine kimin seçileceği konusunda akıl ve mantık dışı bir süreci devam ettirmenin hiçbir gerekçesi olamaz.”

Washington Post ise başkanlık yarışının çok erken başladığına ve şimdiden 18 aday adayının ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Gazete, uzun sürecek seçim kampanyası sırasında aday adaylarının güvenli görevlileri tarafından korunması çağrısında bulunuyor:

“Özel güvenlik istemek iki ucu keskin bir kılıca benziyor. Böyle bir talepte bulunan adaylar küstah veya korkak gözükebilir. Ayrıca bazı adaylar güvenlik önlemlerinin seçmenlerle arasında bir duvar oluşturmasına itiraz edebilir. Ancak tarihin akışını şimdiden kestiremeyiz ve bu akışın eli silahlı bir çılgın tarafından değiştirilmemesi için her türlü önlem alınmalıdır.”

Boston Globe, Sudan’ın Darfur bölgesinde dört yıldır süren katliamların bir türlü önlenememesini eleştiriyor. Birleşmiş Milletler’in hazırladığı son raporda bölgedeki durumun vahametini ortaya koyduğunu belirten gazete, eleştiri oklarını Sudan hükümetini koruyan Çin’e yöneltiyor:

“Güvenlik Konseyine ve Sudan hükümetine yönelik olarak raporda yer alan önerilerin hiçbir işe yaramayacağına kesin gözüyle bakılabilir. Afrika Birliği ile Birleşmiş Milletler’e bağlı bir barış gücünün sivilleri korumak amacıyla bölgeye gönderilmesi yönündeki öneri, hayata geçirilebilir bir düşüncedir. Ancak bu önerinin uygulanabilmesi için Sudan’ın petrol ortağı Çin’e uluslararası toplum tarafından baskı uygulanmalıdır ve Çin, soykırım yapanları korumaktan vazgeçmeye ikna edilmelidir.”

Los Angeles Times, İran’ın nükleer programına karşı Amerika’nın en önemli silahının Birleşmiş Milletler tarafından yaptırımları olduğunu savunuyor. Gazete, Amerika’nın gündeme getirdiği yeni yaptırımların geçmiştekilere kıyasla daha etkili olacağı görüşünde:

“İran’da geçen hafta piyasaya sürülen bir banknotta İran haritası üzerine işlenen bir nükleer sembol dikkat çekiyor. Ancak bu banknotun alım gücünün düşüklüğü konusunda daha şimdiden çeşitli espriler üretilmiş durumda. Birleşmiş Milletler yaptırımları İran’a diz çöktürmeye ve nükleer silah programındaki kararlılığı yok etmeye yetmez. Ancak, bu yaptırımlar nükleer programı savunan sertlik yanlısı İran cumhurbaşkanının çöküşü için gerekli ortamı hazırlayabilir.”

XS
SM
MD
LG