Erişilebilirlik

Asker Tartışmaları Hararetini Koruyor


Irak savaşının dördüncü yıldönümü yaklaşırken, Amerikalı yetkililer ve Kongre üyeleri, bu ülkedeki askerlerin geri çekilmesi konusunu tartışmaya devam ediyor.

CNN televizyonuna açıklama yapan Demokrat Partili milletvekili John Murtha, Amerika’nın, Irak’taki askerleri geri getirme sorumluluğu olduğunu söyledi.

CBS televizyonuna konuşan Amerika Savunma Bakanı Robert Gates ise, Irak’a gönderilen ek askerlerin şiddet olaylarını sona erdirmeye yardımcı olup olmadıklarını anlamak için erken olduğunu belirtti. Gates, bu ülkeye 25 bin ek asker gönderilmeye başlanmasından bu yana, Irak askerlerinin de performansının arttığını kaydetti.

Demokrat Partili Senatör John Kerry, özel bir söyleşide Irak’taki şiddet olaylarına askeri çözüm getirilemeyeceğini savundu. Başkan Bush’un ulusal güvenlik danışmanı, Stephen Hadley de, Irak’tan asker çekmenin bu ülkeyi teröristlerin sığınağı haline getireceğini, çevre ülkelerin istikarını bozacağını ve teröristlerin Amerika’ya daha fazla saldırı düzenlemesine yolaçacağını savundu.

Dün (Cumartesi) Washington’da düzenlenen büyük gösteride, binlerce kişi Irak savaşını protesto etmişti.

XS
SM
MD
LG