Erişilebilirlik

İtalyan Gazetecinin Şoförü Öldürüldü


Taleban’ın, geçen hafta İtalyan gazeteciyle birlikte kaçırdığı iki Afgandan birini öldürdüğü önesürüldü.

Afgan ve İtalyan haber ajanslarına göre kendilerini Taleban sözcüsü olarak tanıtan bazı kişiler, gazetecinin Afgan şöförünün militanlar tarafından öldürüldüğünü bildirdi.

Bu kişiler , şöförün casusluk yaptığını itiraf ettiğini de söyledi.

Taleban’ın İtalyan hükümetine, gazetecinin bırakılmasıyla ilgili koşulları yerine getirmek için üç gün daha tanıdığı da haber veriliyor. Talepler arasında tutuklu Taleban militanlarının serbest bırakılması da vardı. Haberler, henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Dün bir Afgan haber ajansı, İtalyan gazeteci Daniele Mastrogiacomo'ya ait olduğu sanılan bir ses bantı ele geçirdiğini bildirmişti.

Bantda konuşan kişi, kendisini kaçıranların talepleri yerine getirilmezse iki gün içinde öldürüleceğini söylüyordu. Ancak kaydın kötü olmasından dolayı sesin, kaçırılan gazeteciye ait olup olmadığı anlaşılamadı.

Bu arada Afgan yetkililer, Amerikan kuvvetlerinin 5 Afgan polisi kaza sonucu öldürdüğünü bildirdi.

Helmand ilindeki bir emniyet müdür yardımcısı, Amerikan askerlerinin, bir kontrol noktasındaki polisleri militan sanarak ateş yağmuruna tuttuğunu söyledi.

Ancak Amerikalı askeri sözcü, Amerikan ya da diğer NATO kuvvetlerinin olaya karıştığını gösteren hiçbir kanıt olmadığını ileri sürdü.

Öte yandan Konar ilinde bir devriye koluna saldıran intihar bombacısının iki askerle bir sivili yaraladığı haber verildi.

XS
SM
MD
LG