Erişilebilirlik

16 Mart Amerikan Basınından Özetler


New York Times Rus petrolünü Bulgaristan üzerinden Yunanistan’a taşıyacak olan boru hattının inşası konusunda anlaşmaya varıldığını duyuruyor. Gazete, boğazlardaki petrol trafiğini azaltacak olan Bulgaristan-Yunanistan güzergahının, Bakü-Ceyhan boru hattına alternatif oluşturacağını da vurguluyor.

"Avrupa ve Amerika bir yandan petrol satışını artırmak isterken bir yandan da Rusya’nın petrol ticaretindeki gücünü azaltacak yollar arıyor. Avrupa ile Asya arasındaki enerji boru hatlarının konumuyla ilgili stratejik oyunda Rusya’nın bu son hamlesi Avrupa’da farklı tepkilere yol açtı. Bu boru hattı hem petrol arzını artırıyor hem de Avrupa ülkelerinin Rusya üzerinden ithal ettikleri enerji kaynaklarına olan bağımlılığını artırıyor. Moskova açısından ise bu boru hattı, Ukrayna ve Beyaz Rusya’dan geçen boru hattına bir alternatif oluşturuyor."

Washington Post Başkan Bush’un tarım sübvansiyonlarını daha makul bir düzeye çekecek bir yasa tasarısını Kongreye sunduğunu belirtiyor. Gazete, tasarının uluslararası serbest ticaret açısından da büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

"Küresel ticaretle ilgili Doha görüşmeleri Amerika ve Avrupa’nın kendi çiftçilerine uyguladığı sübvansiyonlar yüzünden başarısızlıkla sonuçlandı. Bu sübvansiyonlar, tarım ürünlerinin fiyatlarının dünya çağında düşük olmasına ve üçüncü dünya ülkelerindeki çiftçilerin geçim sıkıntısı çekmesine neden oluyor. Eğer Doha görüşmeleri yeniden canlandırılacaksa, Amerika bu tür sübvansiyonları kısarak öncülük yapmalıdır. Temsilciler Meclisi Bütçe Komisyonu, Bush’un önerdiği makul teklifin üstüne çıkmamalıdır."

Boston Globe, bazı savcıların siyasi nedenlerle görevden alınmasını sert bir dille eleştiriyor ve Adalet Bakanı Alberto Gonzales’i istifaya çağırıyor.

"Performans sorunu yaşayan Amerikan savcıları değil, bizzat bakanın kendisidir. Bush’un savcıların görevden alınmasını “yerinde bir uygulama” olarak tanımlaması da utanç vericidir. Bush’un yargı mekanizmasında partizan uygulamaları desteklediğinin bir göstergesidir. Bush, bu konuda kendi suç ortaklığını itiraf etmeli ve Gonzales’in yerine Adalet Bakanlığına saygınlığını yeniden kazandıracak bir ismi atamalıdır."

Los Angeles Times, 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan ve El Kaide’nin üç numaralı ismi olduğu belirtilen Halit Şeyh Muhammed’in itiraflarını değerlendiriyor. Gazete, Muahmmed’in itiraflarının teröre karşı savaşta daha uyanık olmak açısından büyük önem taşıdığını yazıyor.

"Adına ister militan İslam, ister İslami faşizm isterseniz de medeniyetler çatışması deyin. Ortada, Amerika’ya ve Batıya savaş açmış bir hareket var. Bu, ne Bush’un bir hayal ürünü ne de Irak savaşıyla ortaya çıkmış bir şey. Amerikan halkı, bu düşmanla nasıl mücadele edileceği konusunda farklı görüşlere sahip ancak düşmanın varlığı inkar edilemez. Aynı şekilde düşmanın kendi davası için ölmeye ve öldürmeye hazır olduğu da göz ardı edilemez. 11 Eylül’den bu yana geçen zaman ve Washington’da egemen olan partizan tartışmalar bu gerçeği algılamamızı zayıflatmış olabilir. Ancak Halit Şeyh Muhammed yaptığı itiraflarla, algılamamızı yeniden güçlendirdi."

XS
SM
MD
LG