Erişilebilirlik

Kuzey Kıbrıs Raporu Onaylandı


Kıbrıs Türk toplumuyla ilişkileri geliştirmek amacıyla Avrupa Parlamentosu bünyesinde oluşturulan ancak kurulduğu günden bu yana yaklaşımları nedeniyle eleştirilen Yüksek Temas Grubu’nun hazırladığı rapor onaylandı. Avrupa Parlamentosu’ndaki grup başkanlarından oluşan Başkanlar Konfernası, grubun görev süresini de uzattı.

Grubun hazırladığı raporda Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dili olması, ticaret, spor ve eğitim alanlarındaki izolasyonların kaldırılması öneriliyor. Rapor, Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu’nda resmi şekilde temsil edilmek istedikleri vurgusuna da yer veriyor. Belge Başkanlar Konferansı’nda kabul edilse de grup üyeleri arasında görüş ayrılıkları sürüyor. Türkiye karşıtı görüşleriyle tanınan ve Temas Grubu Başkanı olan Fransız parlamenter Françoise Grossetete, adada birleşme sağlanmadıkça Türkçe’nin Avrupa Birliği resmi dili olarak kabul edilmesine karşı olduğunu söyledi.

İlk taslağı Türkiye aleyhtarı ifadelerle dolu olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne işgal suçlaması yapılan rapora Kuzey Kıbrıs ve Ankara lehine unsurlar eklenmesinde önemli rol oynayan Alman parlamenter Cem Özdemir ise alınan onayla birlikte belgenin resmi bir nitelik kazandığını belirterek “Şimdi belgede yer alan önerilerin uygulanmasını sağlamalıyız” dedi. Özdemir özellikle üç noktaya vurgu yaptı. Bunlardan ilkini artık Kıbrıs Türk toplumunun da Avrupa Birliği’nin bir parçası olarak algılanması gereği oluşturdu. Özdemir, Türkçe’nin Avrupa Birliği resmi dili olarak sayılmasının diyalog açısından önemli olduğunun altını çizdi. Türk kökenli Alman parlamenterin üçüncü vurgusu ise Kuzey Kıbrıs’a yönelik tüm izolasyonların kalkması yönündeydi.

Raporda yer alan önemli unsurlardan birini Kıbrıslı Türklerin Avrupa Parlamentosu’nda resmen temsil edilme yönündeki istekleri oluşturuyordu. Bu unsur raporda bir öneri olarak değil tespit olarak yer aldı. Bu konuda gerek Temas Grubu üyeleri gerekse Avrupa Parlamentosu’ndaki grupların liderleri arasında bir uzlaşıdan söz etmek pek mümkün değil.

Kıbrıslı Türklerin temsili konusuna en net destek Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit’ten geldi. Cohn Bendit, iki Kıbrıslı Türk milletvekiline gözlemci statüsü tanınmasının zamanının geldiğini söyledi. Sosyalist ve Liberal gruptan da destek bulan bu öneriye Hristiyan Demokratlar pek de sıcak yaklaşmıyorlar. Rum ve Yunan parlamenterler ise buna net bir şekilde karşı çıkıyorlar. Temsil sorununun ileri bir tarihte Başkanlar Konferansı tarafından detaylı bir şekilde ele alınması bekleniyor. Temas Grubu’nun bundan sonraki faaliyet takviminin ise nisanda netleşmesi öngörülüyor.

XS
SM
MD
LG