Erişilebilirlik

BM'den Kosova İçin Çağrı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Güvenlik Konseyi’ne Kosova’nın nihai statüsüne biran önce kavuşturulması konusunda çağrı yaptı. Ban Ki Moon “BM yönetimi altında geçen sekiz senenin ardından Kosovalıların gelecekleri hakkında kesin bir çözüme ihtiyacı var” dedi.

Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi için bir yıldır devam eden müzakere süreci bir türlü başarıya ulaşmıyor. Bu hafta yapılan son tur görüşmelerden sonra açıklamada bulunan BM özel temsilcisi Martti Ahtisaari, Arnavut ve Sırp taraflar arasında derin görüş ayrılıkları bulunduğunu belirtti.

BM özel temsilcisi Ahtissari tarafından hazırlanan ve bir anlamda Kosova’nın nihai statüsünü belirleyecek masadaki plan, Kosova’ya geniş özerklik öneriyor; ancak Sırbistan’dan kopmasına izin vermiyor.

Güvenlik Konseyi tarafından onaylanması gereken Kosova planı, Arnavutlarca kabul edilmesine karşın, Kosova'ya bağımsızlık yolu açtığı gerekçesiyle Sırpların tepkisini çekiyor. Rusya ise planı Güvenlik Konseyi’nde veto edebileceğine işaret etmişti. Moskova yönetimi hem Sırp hem de Arnavutların birlikte desteğini kazanmaması durumunda bu yola başvuracağını vurgulamıştı.

Son olarak Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Fried, Kosova’nın nihai statüsüyle ilgili kararın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nce onaylanacağından emin olduğunu söyledi. Fried, bu vetoyu aşmak için Güvenlik Konseyi üyelerinin ödün verebileceğini belirtti. Dışişleri bakan yardımcısı, Amerika ve Rusya’nın Kosova’yla ilgili nihai anlaşmaya varma konusunda müttefikleriyle yakın işbirliği yaptığını kaydetti.

Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried, Kosova’ya verilecek geniş özerkliğin, Rusya’nın Çeçenistan ve Gürcistan’ın Abhazya bölgesinin ayrılmasına yol açacağı yönündeki kaygıların yersiz olduğunu ifade etti. Güvenlik Konseyi’nde giderek artan tartışmalar üzerine ise BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Moon, Güvenlik Konseyi’ne dağıtılan raporda “BM geçici yönetimi altında geçen sekiz senenin ardından Kosovalıların gelecekleri hakkında kesin bir çözüme ihtiyacı var” dedi.

Ban Ki Moon Kosova’nın başkenti Priniştina’da Şubat ayında gösterilerde iki kişinin öldüğünü hatırlatarak, bölgede sürdürülebilir bir çözümün gerekliliğine işaret etti. Ban, Güvenlik Konseyi üyelerine de konu üzerinde acilen uzlaşma çağrısında bulundu.

Bu arada BM özel temsilcisi Martti Ahtisaari, Mart ayı sonuna kadar, BM Güvenlik Konseyine önerilerini sunacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG