Erişilebilirlik

Irak Tasarısı Görüşülüyor


Amerikan Senatosu, Irak’taki Amerikan askerlerinin 31 Mart 2008 tarihine kadar çekilmesini öngören tasarıyı görüşme kararı aldı.

Tasarının görüşülmesi 89 evet oyuna karşı 9 hayır oyuyla kabul edildi.

Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’da, Başkan Bush’un Irak’a 21 bin ek Amerikan askeri sevketme planına karşı çıkan bir başka tasarının görüşülmesi, Cumhuriyetçiler tarafından iki kez engellenmişti. Ancak, Cumhuriyetçiler, bu kez, çekilmeyi öngören tasarının görüşülmesini engellemediler.

Cumhuriyetçiler, Demokratları Başkanın savaşı yürütme yetkisini elinden almaya çalışmakla suçluyor.

Tasarının senatodan geçmesi için 51 oy gerekiyor. Demokrat çoğunluk lideri Harry Reid, şu anda 49 oya sahip olduklarını açıkladı. Tasarının bazı Cumhuriyetçi Senatörler tarafından desteklenip desteklenmeyeceği henüz bilinmiyor.


Talabani Irak'a Döndü

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, iki haftadır tedavi gördüğü Ürdün’den Irak’a geri döndü.

Aşırı yorgunluk ve sukaybı nedeniyle tedavi için Ürdün’e götürülen Talabani’nin halen Süleymaniye kentinde olduğu açıklandı.

Öte yandan bir Amerikan askeri sözcüsü, radikal Şii lider Mukteda el Sadr’ın İran’da hala sürgünde olduğunu sandıklarını bildirdi.

Tümgeneral William Caldwell, geçen ay başlatılan güvenlik operasyonlarından sonra Bağdat’ta mezhep çatışmalarının büyük ölçüde düştüğünü de söyledi.

Bu arada Kerkük yakınlarındaki Tuz Hurmato kasabasında bir pazar yerinde bomba patlaması sonucu iki kişi öldü, en az 10 kişi yaralandı.

Bağdat’ın batısında bir askeri kontrol noktasına yönelik bombalı intihar saldırısında iki sivilin öldüğü, dördünün de yaralandığı bildirildi.

Amerikan ordusu dün iki bugün de bir Amerikan askerinin daha öldürüldüğünü açıkladı.

XS
SM
MD
LG