Erişilebilirlik

Alman Ekonomisi Toparlanıyor


Bir zamanlar Avrupa zenginliğinin motoru olarak görülen Almanya, Euro para birimine geçişin ardından en kötü ekonomik verilere sahip olan ülke konumuna düşmüş, işsizlikte ise rekor kırmıştı.

Almanya bu yıl ise daha önceden tahmin edilmeyen bir ekonomik canlanma yaşıyor. Nitekim Uluslararası Para Fonu IMF Başkan yardımcısı John Lipsky hafta sonunda yaptığı açıklamada, Almanya’yı G 8 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ve ekonomik yükselişi daha uzun bir süre devam edecek ülke olarak tanımladı.

2006’da % 2,7’lik büyüme hızıyla son altı yılın en yüksek oranına ulaşan Almanya’da, istihdam, yatırım ve ihracattaki artışın bu yıl da sürmesi bekleniyor. Ülkede yüzleri güldüren en önemli gelişme, işsizliğin giderek azalması. Geçen yıl bu sıralarda beş milyonu aşan işşiz sayısı şimdi 4 milyon 200 bine inmiş durumda. Airbus ve Telekom gibi büyük şirketlerin çok sayıda çalışanı işten çıkarması sonucu, konjonktürel canlanmaya bağlı olarak işsizlikte kaydedilen azalma gölgede kalıyor, ama bu kararlar makro bazda durgunluk yıllarındaki kadar tedirginlik verici olmuyor.

Uzmanlar Almanya’nın dış ticaret hacminin rekora koştuğunu, ülke içinde ise alım gücünün arttığını, sigortalı personel sayısındaki hızlı artışın sürdüğünü, personel arayan şirketlerin çoğaldığını ve kış mevsiminin nisbeten ılık geçmesi sonucu piyasadaki durumun çok olumlu bir tablo çizdiğini, bu gidişle yıl sonunda işşiz sayısının dört milyonun altına inmesine kesin gözüyle bakıldığını belirtiyorlar.

Bu durumun Türk işsizlere yansımasına gelince. Almanya’daki Türkler arasında geçen yıl itibarıyla işsizlik oranı yüzde 25 oranında. Bu bazı bölgelerde yüzde 40'lara kadar çıkıyor.

Essen Üniversitesine bağlı Türkiye Araştırmalar Merkezi Uygulamalı Projeler Bölüm Başkanı Yunus Ulusoy konjonktürdeki iyileşmenin Türkleri de olumlu etkileyeceğini belirtiyor.

Federal Ekonomik Kalkınma İstatistikleri Dairesi, Almanya´nın 2007 için tahmin edilen büyüme oranının, yüzde 2,5 dan 2,7’ye yükseldiğini açıkladı. Sanayi çevreleri Almanya’da yıllardır yaşanan ekonomik moral bozukluğunun kırıldığını, piskolojik bir sınırın aşıldığını vurguluyorlar.

Alman ekonomisindeki ilkbahar rüzgarlarını Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi Faize Berker, geçen yılki Dünya Futbol Şampiyonası ile başlayan bir gidişatın devamı olarak tanımlıyor.

Peki başbakan Angela Merkel ve Büyük Koalisyon olarak tanımlanan Birlik Partileri ile Sosyaldemokrat Parti arasındaki hükümetin bu duruma katkısı ne? Uzmanlar ve işverenler Merkel’in şanslı bir dönemde göreve geldiğini, ayrıca iki büyük partinin birlikteliğinin istikrar unsuru olarak yorumlandığını belirtiyorlar.

Alman ekonomisindeki olumlu gidişat ülkeye yeni göçmen işçi alınması tartışmalarını da tekrar gündeme getirdi. Sanayi temsilcileri geçen günlerde özellikle bilgisayar alanında en az 20 bin uzmana ihtiyaç olduğunu ve yabancıların Almanya’da çalışabilmesini belirleyen uygulama ve yasaların acilen yumuşatılmasını talep ettiler.

XS
SM
MD
LG