Erişilebilirlik

Türkiye Tezine Yer Veren Ansiklopedi Aklandı


Paris İstinaf Mahkemesi, Türkiye’nin Ermeni tezlerine yer verdiği için Ermeni derneklerince dava edilen QUID Ansiklopedisi’ni suçsuz buldu. Mahkeme, ansiklopediyi yayınlayan yayınevini suçlu bulan Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını bozarak, Türkiye’nin tezlerine yer verilmesinin ifade özgürlüğünün gereği olduğunu bildirdi.

Ermeni sorununun Türkiye’den bile fazla tartışıldığı ve Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis cezası verilmesini öngören bir yasayı Ulasal Parlamento’dan geçiren Fransa’da, Türkiye’yi rahatlatacak bir mahkeme kararı çıktı. Paris İstinaf Mahkemesi, Türkiye’nin Ermeni soykırımı konusundaki tezlerine de yer verdiği için Ermeni dernekleri tarafından dava edilen ve yargılanan QUID Kültür Ansiklopedisi’nin başvurusunu haklı buldu ve alt mahkemenin kararını bozdu.

QUID Genel Kültür Ansiklopedisi’nin, Ermeni sorunu konusunda Türkiye’nin tezlerine de yer vermesinin “soykırımı inkar suçu içerdiğini” öne süren Ermeni dernekleri, QUID aleyhinde dava açmıştı. Dernekler, ansiklopedinin yeni baskılarından, Türkiye’nin tezlerinin çıkarılmasını istemişti. Paris Asliye Hukuk Mahkemesi de dernekleri haklı bularak, Ansiklopediyi yayınlayan Robert Laffont Yayınevi aleyhinde karar almıştı. Ancak Laffont Yayınları, bunun ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu savunarak, İstinaf Mahkemesi’nden kararın iptalini istedi.

Dün görülen duruşmada Yargıtay, QUID’i haklı bularak, ansiklopedinin “başkalarının görüşlerine yer vermekten sorumlu tutulamayacağına, başka görüşlere yer vermenin ‘soykırımı inkar’ anlamına gelmeyeceğine” karar verdi.

Davayı açan dört Ermeni derneğinden Ermeni Tezlerini Savunma Komitesi (CDCA) Başkanı Harut Mardirosyan, dava çıkışında, “Soykırımı inkar edenlere hapis ve para cezası getirilmesine ilişkin yasanın çıkması için ısrar etmekte ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha görüldü” yorumunu yaptı. İnternet sitelerinden kararı eleştiren Dernekler, davayı Yargıtay’a götüreceklerini açıkladı.

Hukukçular, Türkiye açısından önemine dikkat çekerek, kararın Yargıtay’ca da onaylanması durumunda, “Ermeni soykırımını inkar edenlere para ve hapis cezası getirilmesini” öngören yasa tasarısının da hukuki dayanağını ortadan kaldırabileceğini savunuyor. Hukukçulara göre, yasa politik nedenlerle Senato’dan geçse bile, Anayasa Mahkemesi’nde dün alınan kararın esas alınabileceğine ve yasanın iptal edilebileceğine dikkat çekiyorlar.

XS
SM
MD
LG