Erişilebilirlik

'Öncelik Iraklıların Güvenliği'


Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin yeni komutanı Orgeneral David Petraeus, önceliğinin Iraklıların güvenliğini sağlamak olduğunu ve Amerikan kuvvetlerindeki artışın devam edeceğini söyledi.

Geçen ay Bağdat’ta göreve başlayan Petraeus, bugün ilk basın toplantısını düzenledi. Amerikalı komutan, üç hafta önce başlayan güvenlik operasyonlarına karşı Sünni direnişçilerin iç savaşı kışkırtıcı saldırılar düzenlediğini belirtti.

Orgeneral David Petraeus, askeri gücün tekbaşına şiddeti sona erdiremeyeceğini açıkladı. Petraus, askeri önlemlerin güvenlik koşullarını iyileştirmek için gerekli olduğunu ancak bunun kan dökülmesini sona erdirecek bir çözüm olmadığını söyledi.

Son üç günde saldırılarda ölenlerin sayısı 150’yi aştı.

Bu arada, Şiiler dini törenler için Kerbela kentinde toplanıyor.

Öte yandan, Amerika Savunma Bakanı Robert Gates 2 bin 200 kişilik yeni bir askeri polis gücünün Irak’ta görevlendirilmesini onayladı. Bu ek kuvvete ihtiyaç, Bağdat’ta uygulanan güvenlik operasyonunda, çok sayıda kişinin göz altına alınması nedeniyle doğdu. Gates askeri polisin, Başkan Bush’un Bağdat’taki güvenlik planı çerçevesinde gönderilen muharebe ve destek kuvvetlerine ek olarak gönderileceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG