Erişilebilirlik

6 Mart Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, başkanlık seçimlerine daha 20 ay olmasına rağmen, seçim kampanyasının şimdiden başladığına dikkat çekiyor. Gazete, aday adaylarının birbirilerine yönelik suçlamaları ile bağış tartışmalarının erken başlayan seçim yarışına damgasını vurduğunu yazıyor:

"Amerikan halkının büyük bir kısmı 20 ay sonra yapılacak başkanlık seçimlerini düşünmeye hazır olmayabilir. Bu süre içinde bir insan okulunu bitirebilir, işe başlayabilir ve evlenebilir. Bir ülke, bir savaşa girebilir veya savaşı bitirebilir. Peki, bu kadar erken bir süreçte, seçimlerle ilgili olarak gerçekten söylenecek bir şey var mı? Evet, var. İnsanlar, seçim tartışmaları için henüz erken olduğunu düşünebilir, ama tıpkı erken doğan bir bebek gibi bu tartışmalar da başladı bile. Ancak tartışmaların bu kadar erken başlaması, Al Gore veya Newt Gingrich gibi isimlerine seçim yarışına daha sonradan girmesine de imkan tanıyabilir. Bu, tamamen yaşanacak rekabete ve sürecin belirsizliğine bağlı."

New York Times özel sektörde sendikalaşma oranının % 7,4’e düştüğünü belirtiyor. Sendikalaşma hakkını güçlendirecek bir yasa tasarısının Temsilciler Meclisinden geçtiğini hatırlatan gazete, Başkan Bush’un bu tasarıyı veto edeceği yönündeki açıklamasını eleştiriyor:

"Bugünkü ekonomik sorunların çözülmesinde sendikalara önemli rol düşüyor. Bunların başında da gelir dağılımındaki bozukluğun düzeltilmesi geliyor. Zaten bu sorun da, önemli ölçüde sendikasız çalışmaktan ve işçilerin pazarlık gücünün azalmasından kaynaklanıyor. Kongre, Başkan Bush’un aradaki bu bağlantıyı görmesini sağlamalıdır. Senato, Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen tasarıyı onaylayarak, imzalaması için Başkan Bush’a göndermelidir."

USA Today Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’e muhalefet eden bir çok kişinin ağır baskı ve tehditlere maruz kaldığını belirtiyor, ancak eski dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’a dokunulmadığını yazıyor. Kasparov’un durumunu Sovyet karşıtı Andrei Sakharov’la kıyaslayan gazete, Rusya’nın eski baskı dönemine döndüğünü savunuyor:

"Putin, 1990’ların başında Sovyetler Birliği’nin çökmesinin ardından yaşanan kargaşayı önlemek ve istikrarı sağlamak için merkezi denetimin gerekli olduğunu söylüyor. Bu düşüncelerine Rus kamuoyundan destek alan Putin’in popülaritesi % 70’leri buluyor. Ancak bu durum Putin’in örgütlenme ve ifade özgürlüğünü baskı altında tutmasını haklı kılmıyor. Tıpkı daha önce Sakharov’un yaptığı gibi Kasparov’un da cesur çıkışlar yapması, Rusya’nın yeniden o eski karanlık günlere dönmesini engelleyecek bir umut ışığı olabilir."

Los Angeles Times Amerika’nın, kaçak işçilere karşı sert davranmakla suçlandığını hatırlatıyor. Ancak gazete, Amerika’ya yönelik en sert eleştirileri getiren Meksika’nın kendi topraklarındaki kaçak işçilere karşı çok daha kötü muamele ettiğini öne sürüyor:

"Amerika’da konuk işçi programına ve kaçak göçmenlere vatandaşlık imkanı tanıyan düzenlemelere karşı çıkanlar, Meksika’nın uyguladığı daha sert yasaların benimsenmesi ya da öncelikli olarak Meksika’daki yasaların eleştirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Amerika’daki kaçak Meksikalıların haklarını savunan Meksika, öncelikli olarak kendi ülkesindeki kaçakların haklarını geliştirerek bu tür eleştirileri boşa çıkartmalıdır. Meksika’nın kendi topraklarındaki kaçak işçilerin haklarını koruması sadece insan hakları açısından değil, siyasi açıdan da doğru bir adım olacaktır."

XS
SM
MD
LG