Erişilebilirlik

AB Dışişleri Bakanları Bugün Toplanıyor


Avrupa Birliği dışişleri bakanları dış ilişkilerin ağır bastığı bir gündemle bugün önemli konuları değerlendirecek. Gündemin en önemli maddelerinden birini Darfur krizi oluşturuyor. Avrupa Birliği uzun süredir soruna çözüm bulunabilmesi için çaba sarf etmekle birlikte, somut bir başarı elde edemedi.

27 ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren bugünkü toplantıdan çıkacak sonuçların da çok etkili olması beklenmiyor. Birlik dışişleri bakanlarının her şeyden önce Darfur’daki son siyesi gelişmeleri ve insani durumu gözden geçirmeleri bekleniyor. Bölgede durum giderek kötüye giderken Avrupa Birliği’nin kınama yayımlaması bekleniyor. Sudan hükümetinin de Birleşmiş Milletler’le yeterli işbirliğine gitmemesi nedeniyle bu kınamadan payını alması öngörülüyor.

Avrupa Birliği, bölgeye Birleşmiş Milletler barış gücü yerleştirmesi için çabalıyor ancak Sudan hükümeti buna engel oluyor. Avrupa Birliği açısından sorun oluşturan bir başka konu da halen bölgede faaliyet gösteren Afrika Birliği’nin görevinin bu ay sonunda bitiyor olması. Yeni bir görev gücü için gerekli 200 milyon Euro tutarındaki kaynak da henüz toplanabilmiş değil.

Özbekistan’la ilişkiler ve Batı Balkanlar’daki son durumu da masaya yatıracak olan bakanların bir başka önemli gündem madesini de Ortadoğu oluşturuyor. Avrupa Birliği, konuyu ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas’la yaptığı soın temaslar çerçevesinde oluşan durumu temel alarak masaya yatıracak. Bu konuda Brüksel’in yaklaşımında şu aşamada bir değişiklik yok. İsrail’in varlık hakkının ve daha önce yapılan anlaşmaların tanınması ile şiddetten vazgeçilmesi Avrupa Birliği’nin şartlarını oluşturmaya devam ediyor. Hamas’ın tutumu nedeniyle doğrudan mali desteği kesen Avrupa Birliği, Filistin’e önümüzdeki 4 yıl için 264 milyon Euro yardım yapmayı öngörüyor.

Bakanların bir başka gündem maddesi ise Perşembe ve Cuma günleri gerçekleştirilecek olan Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanları zirvesi. Birlik bakanları bu zirveye hazırlık yapacaklar. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel’in başkanlık edeceği zirvede öne çıkacak konular ise iklim değişikliği ve enerji politikası.

XS
SM
MD
LG