Erişilebilirlik

Bush Afet Bölgesine Gitti


Başkan Bush son iki günde kasırga nedeniyle en az 20 kişinin öldüğü Alabama ve Georgia eyaletlerine gitti.

Alabama’nın Enterprise kentinde bir lise binasının kasırga nedeniyle çökmesi sekiz öğrencinin ölümüne neden olmuştu.

Enterprise’da kent ve eyelet yöneticileriyle görüşen Başkan Bush Amerikan halkını, felaketzedelere yardım etmeye çağırdı.

Fırtına nedeniyle Alabama’nın diğer yerlerinde en az iki, komşu Georgia eyaletinde dokuz, Missouri eyaletinde de bir kişi öldü.

Federal Acil Durum Dairesi’ne bağlı uzmanlar bu üç eyalette kasırganın yolaçtığı tahribatı inceliyor. Bu inceleme sonunda federal hükümetin, felakete uğrayan eyaletlere yapacağı yardımın türü ve miktarı belirlenecek.

Bu daire ve Bush yönetimi, 2005 yılı Ağustos ayında yaşanan ve en az 1800 kişinin ölümüne yolaçan Katrina Kasırgası’ndan sonra gerekli yardımı sağlayamadıkları gerekçesiyle sert eleştirilere hedef olmuştu. Kasırgada, güneydeki Meksika Körfezi kıyıları ve New Orleans kenti ağır kayba uğramıştı.

Başkan Bush’un bugünkü inceleme gezisine katılan Federal Acil Durum Dairesi Başkanı David Paulson, Katrina kasırgasından buyana acil yardım sisteminin tamamen gözden geçirildiğini ve federal yetkililerin artık yerel ve eyelet yönetimlerinin yardım çağrısını beklemeden harekete geçtiklerini söyledi.

Paulson, dairenin, Alabama ve Georgia eyaletlerindeki felaketzedelere derhal gıda maddeleri, içme suyu ve haberleşme araçları sağladığını bildirdi.

XS
SM
MD
LG