Erişilebilirlik

Moody's Türkiye Raporu Açıklandı


Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s yıllık Türkiye raporunu açıkladı. Türkiye’nin genel görünümünü istikrarlıda, kredi notunu da BA3’te tutan kuruluş, raporunda kısa ve orta vadede ülkeyi bekleyen risklerle ilgili öngörülerini dile getirdi.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye'yle ilgili yıllık raporunda mali konsolidasyon, mali istikrar ve dalgalı kur rejimi sayesinde ekonominin mali ve siyasi şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini belirtti.

Moody’s’in bu yılki raporu Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Zira hem cumhurbaşkanlığı hem de genel seçimler öncesinde kaygılı olan yabancı yatırımcı için Moody’s gibi saygın bir uluslararası derecelendirme kuruluşunun raporu oldukça ciddi bir kriter olarak kabul ediliyor.

Moody’s ise yabancı yatırımcı için Türkiye’deki en büyük kaygıyı siyasi olarak belirledi bu yıl. Wall Street’in genel beklentisinin AKP’nin tek başına iktidara geleceği yönünde olduğunu ifade eden Moody’s’in Türkiye Şefi Kristin Lindow, koalisyon hükümeti fikrinin yatırımcıda endişe yarattığını vurguladı. Lindow, bu tedirginliğin başlıca sebebini reform sürecinin koalisyon hükümetiyle beraber yavaşlayacağı varsayımına bağladı.

Raporda da “son 6 yılda siyasi reformlara bağlı olarak ekonomi olumlu yönde değişim geçirdi” ifadesine de yer verildi. Ayrıca "Bu reformlar ve küresel likidite bolluğu sayesinde yüksek kalitede yabancı sermaye girişi, ülkenin dış borçlanma ihtiyacının karşılanmasını da sağladı" tespiti de yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ordu ile hükümet arasındaki hasas dengelerin Moody’s için bir kaygı unsuru oluşturduğunu da vurgulayan rapor, yatırımcı açısından ise veto gücünü sıkça kullanan bir cumhurbaşkalığı anlayışının endişe yarattığını belirtti.

IMF tarafından öngörülen bazı ekonomik reformların uygulamasının geciktiğine dikkat çeken Moody’s, Avrupa Birliği ile müzakerelerin kısmen dondurulmuş olmasını da olumsuzluklar arasında saydı. Ancak öte taraftan Uluslararası derecelendirme kuruluşu, siyasilerin orta vadede yapısal ekonomik ve siyasi reformlara devam etme kararlılığı gösterdiğini ifade etti fakat seçim sürecinin reformlar konusunda bazı kesintilere yol açmasının beklendiği konusunda da uyarıda bulundu.

Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinden bazılarını da risk faktörü olarak değerlendiren Moody’s Türk-Amerikan ilişkilerinin tekrar gerginleşebileceğine dikkati çekti. Bu sene Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni soykırımını tanıma olasılığını yüksek gören Moody’s bunun Ankara ile Washington arasındaki ilişkileri gerebileceğini vurguladı. Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu Kerkük’teki durumu da ciddi bir risk unsuru olarak nitelendirdi.

XS
SM
MD
LG