Erişilebilirlik

Kerkük'ün Kaderini Iraklılar Belirleyecek


Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, Kerkük’ün kaderini Irak halkının belirleyeceğini söyledi.

Irak’ın Kürt asıllı Başbakan Yardımcısı Berham Salih, 10 Mart’ta Bağdat’ta yapılması planlanan bölgesel güvenlik konferansıyla ilgili soruları yanıtladı. Bağdat Konferansı’na Irak’a komşu ülkelerle, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi temsilcisi; Amerika, Fransa, İngiltere, Rusya ve Çin katılacak.

Bu çerçevede Irak Başbakan Yardımcısına, Kerkük’te bu yıl yapılması planlanan referandumun ertelenmesi yönünde yerel Kürt hükümetine baskı yapılıp yapılmayacağı soruldu. Berham Salih, Irak hükümetinin anayasaya bağlı olduğunu, anayasanın Iraklıların karşılaştığı sorun ve güçlüklere bir yol haritası gibi çözüm önerdiğini söyledi.:

Berham Salih, Kerkük’ün kaderinin, anayasa çizgisinde ve Irak’ın ulusal birliğini arttıracak şekilde, Irak halkı tarafından belirleneceğini söyledi. Bir süre önce Irak kabinesinin onayladığı petrol yasa taslağı hakkında Sünnilerin kaygısı sorulan Salih, bu yasanın Irak halkının ve siyasetinin bütün kesimleri tarafından uyum içinde hazırlandığını söyledi. Irak başbakan yardımcısı, bu yasa tasarısının Iraklıları birleştirici bir temel oluşturduğunu savundu.

Berham Salih, petrol gelirinin etnik, dini ve bölgesel farklar gözönünde bulundurulmaksızın bütün Iraklılar arasında paylaştırılacağını kaydetti. Salih, kabine tarafından onaylanan yasa tasarısının, Irak’ın kendi petrol sektörünü oluşturması ve gelirini artırması için bir ilk fırsat olduğunu belirtti. Berham Salih, parlamentonun bu yasayı onaylayacağını umduğunu da söyledi. Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, ilki Bağdat’ta, ikincisi de İstanbul’da yapılacak konferansların ülkesinin istikrara kavuşmasına yardımcı olacağını umduğunu belirtti.

XS
SM
MD
LG