Erişilebilirlik

Uzak Doğu Borsaları Güne Düşüşle Başladı


Tüm dünya borsalarının dün ağır kayıplar vermesinin ardından, bu sabah Uzak Doğu’da açılan borsalar, günün ilk saatlerinde, dünkü düşüşü sürdürdü. Hong Kong ve Japon borsaları, yüzde 3’ün üzerinde kayıp verdi.

Dün sabah Çin’in Şangay borsasında kaydedilen büyük düşüş Avrupa ve Amerika’ya da yayılmış ve Amerikan borsalarında yüzde 3’lük

kayba yol açmıştı. Şangay borsasının düşmesi, Çin hükümetinin borsa spekülatörlerine yeni kontroller uygulama girişimlerine bağlanıyor. Şangay borsa endeksi dün yüzde 9’a yaklaşan bir oranla, son on yılın en büyük düşüşünü yaşadı. Bugün bu endekste küçük bir artış kaydedildi.

Dünkü düşüşten Avrupa ve Latin Amerika borsaları da etkilendi.

Amerikan borsalarının üç büyük göstergesi sayılan Dow Jones, Standards and Poors 500 ve Nasdaq endeksleri dün yüzde 3 ile 4 oranında kayba uğradı. Böylece endekslerin yılın başından beri kaydettiği kazanç kaybedildi.

Amerikan borsalarının dün düşmesinde ticaret bakanlığının dayanıklı tüketim malı siparişlerinde büyük düşüş kaydedildiğini belirten açıklaması da etkili oldu. Pazartesi günü de eski Merkez Bankası Başkanı Alan Greenspan, Amerikan ekonomisinin yıl sonunda kadar durgunluğa düşebileceği yorumunda bulunmuştu.
XS
SM
MD
LG