Erişilebilirlik

28 Şubat Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times gazetesi Bush yönetiminin sonunda sadece Irak konusuyla sınırlı bile olsa İran ve Suriye ile masaya oturma kararı almasını önemli bir adım olarak yorumluyor. Gazete, Irak’ta güvenliğin sağlanması için Amerika’nın Irak’a komşu ülkelerle işbirliği yapmasının önemi olduğunu vurguluyor.

"Bu görüşmeler, Tahran’ın, komşu Irak’ta istikrarın sağlanması konusunda yapıcı bir ortak olup olmayacağını görmek açısından büyük önem taşıyor. Irak’ta istikrarın sağlanması, İran’ın da çıkarına olacaktır. Böyle bir gelişme sağlanması, diğer konularda da yapıcı bir diyalogun önünü açacaktır. Bunu denemenin hiçbir zararı olmaz."

Irak’taki gelişmeleri değerlendiren New York Times petrol gelirlerinin paylaşımı konusunda varılan uzlaşmanın hala taslak aşamasında olduğuna dikkat çekiyor. Gazete, güvenliğin sağlanması ve mezhep çatışmasının önlenmesiyle ilgili olarak hala ciddi bir ilerleme sağlanamadığını vurguluyor.

"Irak’ın en önemli gelir kaynağı olan petrol coğrafyaya, dini inanca ve etnik kökene bağlı olmaksızın eşit biçimde paylaşılmalıdır. Washington’un verdiği desteğin sürmesinin koşullarından biri de bir petrol kanunu çıkartılması olmalıdır. Hükümetin bu konuda bir taslak üzerinde uzlaşması, Irak’tan bu hafta gelen tek iyi haber olabilir. Ancak bu yeterli değildir."

Dünya borsalarında yaşanan düşüş, New York borsasını da vurdu. USA Today yaşanan düşüşün bir çok konjonktürel nedenlerle açıklanabileceğini belirtiyor. Ancak gazete, küresel sermayenin hızla hareket etmesinin daha ciddi sorunlar yaratabileceğine dikkat çekiyor.

"Salı günü yaşanan düşüş, dünyanın sonu anlamına gelmiyor. Bu düşüşün daha kötü bir felaketin habercisi mi olduğu, yoksa piyasalara bir düzen mi getireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Dow Jones endeksi hala geçen yıla göre % 10 yukarıda. Ancak Salı günü yaşananlar, uluslararası ticaretin bugünkü hızıyla, birkaç ayda elde edilen gelirlerin bir anda nasıl yok olabildiğini hatırlatması açısından önem taşıyor."

Washington Post Mısır devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in ülkedeki muhalif güçlerin ifade özgürlüğünü baskıyla engellemeye çalıştığını yazıyor. Mübarek’in sadece İslamcı gruplara değil, laik muhalefete de baskı uyguladığını belirten gazete, İnternet güncesinde yönetimi eleştiren Abdülkerim Süleyman adlı gencin tutuklanmasını buna örnek gösteriyor.

"Süleyman da geçen yıl Mübarek’e karşı demokrat ve liberal temelde muhalefet yapan ve daha sonra uydurma suçlarla mahkum edilen Ayman Nur gibi siyasi tutuklular kervanına katıldı. Geçen yıl ayrıca Müslüman Kardeşler üyesi 800 kişi daha tutuklandı. Bütün bunları yapan Mısır hükümeti, yılda iki milyar dolarla Amerika’dan en fazla yardım alan yönetimlerden biri olmayı sürdürüyor. Amerika’nın yaptığı bu yardım, Arap dünyasındaki en büyük laik demokratik hareketi oluşturabilecek insanlara baskı uygulanmasına hizmet ediyor."

XS
SM
MD
LG