Erişilebilirlik

Sırbistan Soykırımdan Aklandı


Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, Uluslararası Adalet Divanı’nın soykırımla ilgili kararını memnuniyetle karşıladı.

Lahey’deki mahkeme, Bosna Savaşı sırasında Srebrenitza’da binlerce Boşnağın öldürülmesi ve diğer savaş suçlarından Sırbistan’ın sorumlu tutulamayacağına karar vermiş ancak duruma müdahale etmedikleri için Sırp liderleri eleştirmişti.

Mahkemenin kararında, Bosna'da 1992 ve 1995 yılları arasındaki soykırımdan Belgrat hükümetinin doğrudan sorumlu olmadığı ancak toplu cinayetler, cinsel tecavüz ve diğer olayları önlememek ve suçluları cezalandırmamakla yükümlülüklerini yerine getirmediği vurgulanıyor.

Başyargıç Rosalyn Higgins, mahkemenin Srebrenitza'da binlerce Boşnak erkeğin öldürülmesini soykırım olarak nitediğini fakat Sırbistan devletinin soykırımını emrettiğini ya da soykırımına karıştığını gösteren kanıta rastlanmadığını söyledi.

Srebrenitza'da öldülen Boşnaklardan yarısının cesetleri 80 ayrı toplu mezarda bulunmuştu. Binlercesi ise hala bulunamadı

2'ye karşı 13 oyla Sırbistan'ın soykırıma karışmadığına karar veren mahkeme, yüzbinlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan iki Bosnalı Sırp lider Ratko Mladiç ve Radovan Karaziç'in hala yakalanamamasına atıfta bulunarak Sırbistan'ı savaş suçlularını cezalandırmamakla suçladı.

Kararın çok önemli olduğunu belirten Tadiç, Sırplardan da, Srebrenitza gerçeğini gerçeğini kabul etmelerini istedi. Sırpların çoğu Srebrenitza'da olup bitenlerin yalan ve Batının uydurması olduğuna inanıyor.

Soykırımda Belgrat hükümetinin doğrudan rolü olduğu kanıtlansaydı, Yugoslavya'nın mirasçısı olan Sırbistan, Bosna Hersek’e, milyarlarca Dolar tutarında tazminat ödemek zorunda kalabilecekti.

XS
SM
MD
LG