Erişilebilirlik

Sırbistan Soykırımdan Aklandı


Lahey Uluslararası Adalet Divanı, 1990'lı yıllarda Bosnalı Müslümanlara yapılan zulümden Sırbistan'ın doğrudan sorumlu olmadığına karar verdi

Ancak mahkemenin kararında Sırbistan liderleri Srebrenitza ve diğer yerlerdeki katliamlara mühadele etmedikleri için sert bir dille eleştiriliyor.

Dava Bosnalı Müslümanlar tarafından açılmıştı. Bosna Hersek hükümeti, 1992 ve 1995 yıllarında Bosnalı Müslüman ve Hırvatları hedef alan yaygın etnik temizlik harekatını Sırbistan'ın planladığını savunuyor.

Adalet Divanı'nın kararında, Bosna Hersek hükümetinin Sırbistan'dan tazminat talebi de reddediliyor.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği Sırbistan’ı, Bosna Hersek'te işledikleri savaş suçlarından aranan Radovan Karadziç ve General Ratko Miladiç'i teslim etmemekle suçluyor.

BM Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, 10 yıl önce Bosnalı iki Sırp lider hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı. 1995 yılında Boşnaklara karşı mezalim uygulamakla suçlanan Karadziç ve Mladiç, tüm uluslararası çabalara rağmen birtürlü yakalanamadı.

Srebrenitza'da 8 bin Müslüman erkek ve çocuğun öldürülmesinden de Karadziç ile Mladiç sorumlu tutuluyor.

Mahkeme ve NATO, iki liderin Bosnalı Sırp ve Sırbistan yetkililerinin destek ve yardımı sayesinde bu kadar uzun süre gizlenebildiğine inananıyor.

XS
SM
MD
LG