Erişilebilirlik

Otizm Hastalığı Genlerden Kaynaklanıyor


Otizm dünya çapında oldukça yaygın olan karmaşık bir nörobiyolojik bozukluk. Her ırk, etnik ve sosyal grupta görülebiliyor. Otizmin erkek çocuklarında görülme oranı kız çocuklarına oranla 4 kat daha fazla. Otizm kişinin başkalarıyla iletişim kurma kabiliyetini engelliyor. Hastalığın davranış bozuklukları grubunda yer almasının nedeni de bu. Bundan ciddi boyutta etkilenen hastalar hiç konuşamayabiliyor.

Otizm üzerine şu ana kadar yapılmış en kapsamlı araştırmadan çıkan sonuçlar hastalığın genetik nedenlere dayandığını gösteriyor. Araştırmada her biri en az 2 otistik çocuğa sahip olan yaklaşık 1200 ailenin genleri incelendi.

Bilimadamları otizmin genetik nedenlerden kaynaklandığından şüphe ediyordu. Yapılan bu uluslarası yeni araştırma bunu doğrular nitelikte. Dakikada milyonlarca DNA sinyali okuyabilen bilgisayarlar, bu ailelere özgü belli başlı genleri ve genetik bozuklukları gösterdi. Bu çalışmadan sorumlu araştırmacılardan biri olan Genetik bilimci Joseph Buxbaum verilere göre otizmin yüzde 90 genlerden kaynaklandığını söylüyor.

Araştırmacılar bu yeni araştırmanın çevredeki toksinlerin otizme yol açmadığını gösterdiğini belirtiyor. Araştırmaya göre sadece bir gen değil birçok genin birleşmesi sonucu farklı türde ve derecede otizm vakası görülebiliyor.

Uzmanlar ortaya çıkan sonuçlar sayesinde 5 ila 10 yıla kadar otizmi tamamen ortadan kaldıracak ilaçlar bulunmasını ümid ediyorlar.

Bu amaçla araştırmaların da otistik ailelerde bulunan genlere odaklanarak, her genin ya da bozukluğun birbiriyle olan bağlantısını ortaya çıkarmaya çalışacak.

XS
SM
MD
LG