Erişilebilirlik

Bağdat'ta Yine Bombalı Saldırı


Bağdat’da, içinde Cumhurbaşkanı Yardımcısının da bulunduğu bir binada patlama meydana geldi.

En az on kişinin öldüğü bombalı saldırıda Şii lider Adil Abdül Mehdi’nin de hafif yaralandığı öğrenildi.

Bayındırlık Bakanlığı’ndaki infilakta, çoğu ağır olmak üzere, 26 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Bu arada Radikal Şii lider Muktada el Sadr, Irak askerlerini Amerikan ordusuyla işbirliği yapmamaya çağırdı.

Sadr, yaptığı yazılı açıklama yeni güvenlik planının işe yaramayacağını, çünkü planın, “işgalci düşman” diye nitelediği Amerikan kuvvetleri tarafından kontrol edildiğini belirtti.

Plana daha önceden destek veren Sadr, aynı zamanda, Başbakan Nuri el Maliki hükümetinin önemli destekçilerinden biri.

Muktada el Sadr, Irak’ta “Mehdi ordusu” adıyla anılan büyük bir Şii milis gücünü de kontrol ediyor. ­Amerikalılar radikal liderin İran’da olduğunu, yardımcısıysa Sadr’ın Irak’ta gizlendiğini savunuyor.

Öte yandan Bağdat'ta bir üniversitenin önünde dün girişilen intihar saldırısında en az 40 kişi öldü. Ölenlerin çoğunun öğrenciler olduğu bildirildi.

Irak polisi dün ayrıca Bağdat'ta patlayıcı madde yüklü araçlar ve roketlerle başka saldırılar düzenlendiğini açıkladı. Bir Şii mahallesine isabet eden roketler 10 kişinin ölümüne yol açtı. Bağdat'taki İran Büyükelçiliği yakınında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi, yoldan geçen iki kişinin ölümüne neden oldu. Yetkililer, saldırının hedefinin büyükelçilik olmadığını söyledi.

Talabani Ürdün'de Hastaneye Yattı

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin, son günlerdeki çok çalışma yüzünden Ürdün’e giderek hastaneye yattığı bildiriliyor. Irak kaynakları, nabzının düşmesine rağmen Talebani’nin kalp krizi geçirmediğini belirtti.

Talebani’nin oğlu Kubad, babasının aşırı yorgunluk nedeniyle hastalandığını söyledi. Irak cumhurbaşkanının bürosundan yapılan açıklamada, kaygı duyulacak bir durumun olmadığı belirtildi.

XS
SM
MD
LG