Erişilebilirlik

Türk Milletvekillerinin Görüşmesine 301 Gölgesi


Türk kökenli Avrupa parlamenterlerinin ortak Ankara ziyaretlerine Türk Ceza Kanunu’nun 301'inci maddesi damgasını vurdu. İki günlük görüşme maratonunu tamamlayan ve çoğu Almanyalı Türk milletvekilleri ilk defa gerçekleşen bu organizasyondan memnun olduklarını dile getiriyorlar.

Türkiye'yi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu, Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka ve İsveç ulusal ve eyalet parlamentolarındaki milletvekilleri iki gün süren görüşmelerinden çok memnun kalarak ülkelerine geri döndüler. Büyük bir bölümü Almanya kökenli toplam 23 siyasetçinin, görüşmeleri kapsamında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Devlet Bakanı Beşir Atalay, meclislerinde görev yaptıkları ülkelerin Büyükelçileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile biraraya geldiği haber veriliyor. Dışişleri Bakanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Avrupa Birliği İletişim Grubu, kısa adıyla ABİG tarafından gerçekleştirilen organizasyonda Türk kökenli milletvekillerinin Dışişleri Bakanı ile iki buçuk saat süren toplantılarında 301. maddenin tamamen kaldırılmasını istediği, Gül’ün de‚ “301'i birkaç haftada, seçim öncesi değiştireceğiz, zaten Türkiye'de yapılan reformlara da gölge düşürür hale geldi” dediği aktarılıyor. Gelen haberlere göre, Gül ve diğer yetkililer milletvekillerinden Türkiye’nin uluslararası konularına sahip çıkmalarını, ülkeyle bağlantılı önyargı ve yanlış bilgilerin yıkılmasına katkıda bulunmalarını istediler. Bu arada Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, “Sizlerle gerçekten övünüyoruz, övüncümüzsünüz, gururumuzsunuz” dediği belirtiliyor. Aralarında Avrupa Parlamentosu'ndan milletvekilleri Vural Öger, Cem Özdemir ve Emine Bozkurt, Almanya`dan Federal Parlamento milletvekilleri Lale Akgün, Hakkı Keskin, Belçika’dan Devlet Bakanı Emir Kır gibi isimlerin yer aldığı seçilmişler heyetindeki milletvekilleri ise görüşmelerde pekçok konunun gündeme geldiğini, ancak parlamenterlerin ağırlıklı olarak Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin değiştirilmesi üzerinde durduklarını, ayrıca Avrupa'daki Türk kökenli milletvekilleri arasında bir ağ oluşturulması çalışmalarının da başlatıldığını doğruluyorlar.Cem Özdemir 301. maddenin kalkması konusunda gelinen noktayı sürpriz olarak niteledi.

Milletvekilleri ile Türk yetkililerin ele aldığı konulardan biri de yurtdışında yaşıyan Türklerin genel seçimlerde oy kullanması yönündeki talepler. Cem Özdemir, Ankara hükümetinin bu konudaki tavrını “yaşadığınız ülkelere uyumunuz daha önemli” olarak özetledi.

Avrupalı Türk milletvekilleri bu resmi Ankara gezileri ile bir ilke imza attılar. Gelen bilgilere göre, benzer ziyaretlerin bundan böyle her yıl gerçekleşen bir gelenek haline dönüştürülmesi amaçlanıyor.
XS
SM
MD
LG