Erişilebilirlik

Sırp Ulusu Topyekün Soykırımla Suçlanabilir


Uluslararası Adalet Divanı, 1990'lı yıllarda Bosnalı Müslümanlara yapılan zulümden, tüm Sırp ulusunu sorumlu tutup tutmama konusundaki kararını bugün açıklıyor.

Mahkemenin Sırp ulusunu sorumlu gören bir karar alması durumunda, Birleşmiş Milletler'e ait yargı organı, hükümet ya da ordudan öte bir ulusu ilk kez soykırımla suçlamış olacak. Dava Bosnalı Müslümanlar tarafından açılmıştı.

Bosna Hersek hükümeti, 1992 ve 1995 yıllarında Bosnalı Müslüman ve Hırvatları hedef alan yaygın etnik temizlik harekatını Sırbistan'ın planladığını savunuyor.

Adalet Divanı'nın Sırp ulusunu sorumlu tutan bir karar alması durumunda, Yugoslavya'nın mirasçısı olan Sırbistan milyarlarca Dolar tutarında tazminat ödemek durumunda kalabilecek..

Hukuk uzmanları, bir ulusa yapılacak soykırım suçlamasını kanıtlamanın, ordu ve hükümet yetkililerinin aynı suçtaki sorumluluğunu kanıtlamaktan daha zor olduğu görüşünde.

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği Sırbistan’ı, Bosna Hersek'te işledikleri savaş suçlarından aranan Radovan Karadziç ve General Ratko Mladiç'i teslim etmemekle suçluyor.

Bosna Hersek'teki katliam, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da işlenen en büyük zulüm" diye nitelendiriliyor.

XS
SM
MD
LG