Erişilebilirlik

Londra'da İran Toplantısı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi ve Almanya’nın temsilcileri, nükleer programından vazgeçmeyen İran’a daha fazla baskı uygulanması konusunu görüşmek üzere, bugün Londra’da biraraya gelecek.

Bu arada İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad, uluslararası baskılara rağmen nükleer programdan vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

Devlete ait yayın organı tarafından verilen haberde Ahmedinejad, nükleer yakıt üretme çabalarını bir trene benzetti ve bu trenin 'freni ve geri vitesi olmadığını' açıkladı.

Öte yandan İran Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Laricani, nükleer programlarıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere Güney Afrika Cumhuriyeti’ne gitti.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 21 Şubat'a kadar tanıdığı süre sonunda uranyum zenginleştirme programını durdurmamıştı. Tahran hükümeti, nükleer enerjinin barışçı amaçlı olduğunda ısrar ediyor. Amerika ve diğer Batılı devletlerse, enerji açısından bir sorun yaşamayan İran'ın nükleer silah üretmeye çalıştığı görüşünde.

Fox Haber Televizyonuna açıklama yapan Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran'dan, yeniden uranyum zenginleştirme programını durdurmasını istedi. Rice, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini durdurması karşılığında İranlı yetkililerle görüşeceği vaadini yineledi.

XS
SM
MD
LG