Erişilebilirlik

'İran Konusunda Her Yol Açık'


ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney Washington'un İran konusunda diplomasi yolunu izlemek istediğini ancak Tahran'ın nükleer silah sahibi olmasını önlemek için "bütün tercihlerin hala masa üzerinde olduğunu" söyledi.

Bugün (Cumartesi) Sydney'de Avustralya Başbakanı John Howard'la birlikte basın toplantısı yapan Cheney Amerikan hükümetinin İran'ı nükleer programından vazgeçmeye ikna etmek için Avrupalılar ve Birleşmiş Milletler Örgütü'yle işbirliği yaptığını ve barışçı diplomatik çözümün bugün de tercih edildiğini belirtti. Cheney İran'ın nükleer güç haline gelmesinin büyük bir hata olacağını savundu.

Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da uluslararası topluluğun İran konusunda birlik halinde davranmaya devam etmesi halinde diplomatik çözümün mümkün olacağını söyledi.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Almanya'nın temsilcileri Pazartesi günü Londra'da toplanarak Tahran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayı reddetmesi konusunu ele alacaklar.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Atom Enerji Dairesi Perşembe günü İran'ın bu faaliyeti hızlandırdığını açıklamıştı. Oysa BM Güvenlik Konseyi İran'ı uranyum zenginleştirme işlemlerini durdurmaya çağıran bir karar almıştı.

Amerika ve önde gelen diğer ülkeler İran'ın nükleer silah elde etmeye çalıştığını öne sürüyor. İran bu suçlamayı reddediyor.

XS
SM
MD
LG