Erişilebilirlik

Bakan Yardımcısı Burns Londra'ya Gidiyor


Amerika Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns İran’la ilgili yeni yaptırımları diğer ülke yetkilileriyle görüşmek üzere Pazartesi günü Londra’ya gideceğini açıkladı.

Burns Londra’da Güvenlik Konseyi üyesi İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’nden yetkililerle bir araya gelecek. Burns bu açıklamayı, Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin İran’la ilgili raporunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunmasının hemen ardından yaptı.

Daire raporunda, İran’ın, uranyum zenginleştirmekten vazgeçmesini isteyen Güvenlik Konseyi kararına uymadığını açıkladı. Raporda İran’ın uranyum çalışmalarını durdurmak yerine daha da genişlettiğine işaret edildi. Rapor İran’ın Natanz’daki yeraltı nükleer tesisine uranyum zenginleştiren santrfüjler yerleştirdiği, ancak bunlara henüz uranyum gazı verilmediği bildirildi.

Güvenlik Konseyi, İran’a, uranyum zenginleştirme programına son vermesi için 22 Şubat’a kadar süre tanımıştı. Sürenin dolmasına rağmen İran uranyum zenginleştirme çalışmalarına son vermedi. Konsey, 23 Aralıkta aldığı kararda, İran’a hassas nükleer ve füze teknolojisi satılmasını yasaklamış ve 60 gün içinde uranyum zenginleştirmeye son vermemesi halinde yeni yaptırımlar uygulanmasına karar vermişti.

Amerika Dışişileri Bakanlığı İran’ın Güvenlik Konseyinin çağrısına uymayarak büyük bir fırsat kaçırdığını açıkladı. Bakanlık sözcüsü Tom Casey Tahran yönetiminin izlediği politikalarla İran’ı giderek daha fazla uluslararası topluluktan tecrit ettiğini söyledi.

Tahran hükümeti nükleer programıyla ilgili anlaşmazlığı görüşmeye hazır olduğunu ancak nükleer teknolojiden yararlanma hakkından asla vazgeçmeyeceğini bildiriyor. İranlı bir yetkili, ülkesinin uranyum zenginleştirmeye son veremeyeceğini çünkü bunun, uluslar arası anlaşmaların ülkesine tanıdığı haklara ters düşeceğini öne sürdü.

Amerika Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice İran’ı nükleer müzakere masasına oturtmak ve uranyum zenginleştirmekten vazgeçirmenin dünyanın önde gelen ülkelerinin ortak amacı olduğunu savundu. Rice bu hedefe ulaşabilmek için tarafların Güvenlik Konseyi dahil tüm yolları kullanmaya kararlı olduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG