Erişilebilirlik

Ulusal Güvenlik Danışmanı Hadley Moskova'da


Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Moskova’da Rus meslekdaşı İgor İvanov ile iki ülke arasındaki füze gerginliğini azaltma yollarını görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Amerika’yı Polonya ve Çek Cumhuriyetine füze savunma sistemleri yerleştirerek yeni bir küresel silahlanma yarışı başlatmakla suçlamıştı.

İvanov ve Hadley, güvenlik konularında anlaşmazlıklar ve yanlış anlamalar olabileceğini kabul etti. Rus medyasına göre, Hadley, Washington’un, Putin’in eleştirilerini “bir çatışma davetiyesi” olarak görmediğini söyledi.

Amerikalı yetkili, planlanan füzesavar sistemlerinin İran’dan gelebilecek füze tehditlerini karşılamayı amaçladığı, Rusya için bir tehdit oluşturmadığı yolunda yeniden güvence verdi. İvanov ise, ikili ilişkilerin zarar görmemesi için diyaloğun devam etmesi çağrısında bulundu.

Rusya, Amerika’nın bölgeye bu tür bir savunma sistemi yerleştirmesi halinde Avrupa’da orta menzilli füzeleri yasaklayan 1987 tarihli anlaşmadan çekilme tehdidinde bulunuyor.
XS
SM
MD
LG