Erişilebilirlik

Iraklı Kürtler: 'PKK'ya Yardım Etmiyoruz'


Kuzey Iraklı Kürt yetkililer, PKK’ya yardım ettikleri iddiasını kabul etmiyor. Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın sözlerine, Kuzey Iraklı Kürtlerden dün yanıt geldi.

Genel Kurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt Washington’da Cuma günü düzenlediği basın toplantısında iki büyük Kürt partisinin Irak’ın Türkiye sınırında kamp kuran 3 bin kadar PKK isyancısına destek sağladığını söyledi.

Irak’daki bölgesel Kürt yönetiminin dış ilişkiler yetkilisi Falah Bakir “Bölgesel hükümet ve Kürt siyasi partileri PKK’ya destek sağlamıyor” dedi.

Ancak Kürt yetkililer PKK teröristlerinin, Irak’ın Türkiye ve İran’la arasındaki sınırda yerleştiklerini de kabul ediyor, fakat bu bölgenin çok uzun süredir, hiç bir hükümetin kontrolü altında olmadığını söylüyor. Özerk Kürt bölgesinin Devlet Başkanı Mesud Barzani’nin sözcüsü Fuad Hüseyin bu konuda şunları söyledi:

"Sınır bölgesi güçlüklerle dolu, ulaşılması zor bir alan. İran hükümeti bu sınırı kontrol edemiyor. Saddam zamanında bile Irak hükümeti bu bölgeyi kontrol edemiyordu. Türk hükümeti de bu bölgeyi kontrol altına alamıyor."

Türk ordusu uzun süredir Iraklı Kürtleri PKK’yı desteklemekle suçluyor. PKK’nın 1984 yılından beri yürüttüğü bölücü kampanya Türkiye’de 30 bin kişinin ölümüne yol açtı.

Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden sonra Türkiye, Amerika’dan, Irak’taki PKK varlığını ortadan kaldırmasını istedi. PKK’yı terörist bir örgüt olarak kabul eden Amerika, PKK’ya bağlı 3 bin kadar teröristin Kuzey Irak’taki Kürt bölgesinden operasyon düzenlediğini kabul ediyor. Ancak Amerika ve Iraklı yetkililer sorunun askeri kuvvetle değil diplomasiyle çözümlenmesini istiyor.

Falah Bakir Türkiye’nin PKK sorununun kendileriyle ilgili olmadığını da öne sürüyor:

"PKK Irak’ın sorunu değildir. Bu Türkiye’nin sorunudur ve Türkiye’nin bu konudaki hassasiyetini biliyoruz. Biz bu sorunun bir parçası değiliz."

Iraklı Kürt yetkililer Türkiye’yle ilişkileri düzeltmek ve Türk iş dünyasıyla ekonomik bağları kuvvetlendirmek istediklerini söylüyor.

PKK konusunda Türkiye’de ordu ile siyasi liderler arasında da anlaşamazlık varmış gibi gözüküyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ordunun PKK’yı desteklediğini öne sürdüğü siyasi partilerden oluşan, Irak’taki bölgesel Kürt yönetimiyle ilişki kurulmasını destekler konuşuyor.
XS
SM
MD
LG