Erişilebilirlik

Rum Kesimi Denizde Petrol Arama İhalesi Açtı


Kıbrıs Rum hükümeti, Türkiye’nin itirazlarına rağmen ada açıklarında petrol ve doğal gaz arama çalışmalarını resmen ihaleye açtı

İlk ihale, 60 bin kilometrekare genişliğindeki deniz tabanında arama yapılmasını öngörüyor.

Türkiye, Kıbrıslı Türklerin haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rum Yönetimi’nin Ada açıklarında petrol ve doğal gaz aramasına karşı çıkıyor. Ankara aynı zamanda, Rum hükümetiyle işbirliği yapmak isteyen diğer ülkeleri de uyardı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Kıbrıs Rum Yönetimi’ne adadaki iki halkın sahip olduğu hakları ihlal etmeye son verme çağrısında bulundu ve bölgede petrol-doğalgaz aramaya ilgi duyan şirket ve ülkeleri sağduyuya davet etti. Bilman gelişmelerin Türkiye tarafından yakından izlendiğini ve gerekli değerlendirmelerin sürdürüldüğünü belirtti. Bu yönde atılan adımlara son verilmesi beklentisini aktaran Bilman aksi takdirde bu tavrın Kıbrıs adasında ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Dışişleri Sözcüsü son olarak bölgede petrol-doğalgaz arama faaliyetleri gerçekleştirmeye ilgi duyabilecek şirket ve ülkelerin sağduyu ile hareket etmeleri çağrısında bulundu ve Birleşmiş Milletler çerçevesinde kapsamlı çözüm arayışlarına zarar verilmemesi beklentisini aktardı.

Lübnan ve Mısır, Rum hükümetiyle denizdibinde petrol ve doğal gaz arama anlaşması imzalamış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG