Erişilebilirlik

Liderler Kuzey Kore Anlaşmasına Temkinli


Liderler, Kuzey Kore’nin nükleer programıyla ilgili anlaşmayı temkinli karşıladı ve bunun yalnızca ‘ilk adım’ olduğu uyarısında bulundu.

Başkan Bush ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, anlaşmanın, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması için atılan ilk adım olduğunu söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı Condolozee Rice da anlaşmayı memnunlukla karşılayarak iyi bir başlangıç olduğunu söyledi. Ancak Rice, görüşmelere katılan diğer yetkililer gibi, anlaşmanın herşeyin bittiği anlamına gelmediğini vurguladı.

Kuzey Kore, geçmişte varılan anlaşmalara sonradan uymamıştı.

Anlaşmanın açıklanmasından birkaç saat sonra Kuzey Kore resmi haber ajansı, nükleer tesislerini sadece geçici olarak kapatmayı kabul ettiğini bildirdi.

Kuzey Kore, enerji ihtiyacının karşılanması şartıyla nükleer tesislerini kapatmayı kabul etti.

Pekin’de yapılan altılı görüşmelerde varılan anlaşmaya göre, Kuzey Kore yakıt yardımı ve diğer ekonomik teşvikler karşılığı nükleer tesislerini iki ay içinde kapayacak.

Çin temsilcisi, anlaşmanın, Kuzey Kore’nin başta Yongbyon’daki ana nükleer tesisini kapatmasını ve tesisi uluslararası denetime açmasını öngördüğünü açıkladı. Kuzey Kore, ayrıca elindeki tüm nükleer malzemeyi deklare etmekle de yükümlü olacak.

Buna karşılık Kuzey Kore’ye ilk aşamada 50 bin ton fuel oil verilecek. Kuzey Kore, tüm nükleer tesislerini süresiz kapattıktan sonra, 950 bin ton fuel oil daha alacak.
XS
SM
MD
LG