Erişilebilirlik

'Muktada El Sadr İran'da'


Amerikalı yetkililer radikal Şii molla Muktada El Sadr’ın iki üç hafta kadar önce Irak’tan ayrılıp İran’a gittiğini açıkladı.

Bush yönetimi yetkilileri, Amerikan ve Irak kuvvetleri, milis ve direnişçilere karşı Bağdat’ta başlatılan yeni operasyon çerçevesinde ilerlemeye başlayınca, Muktada El Sadr’ın da kara yoluyla Tahran’a hareket ettiğini söyledi. Aynı yetkililer, radikal mollanın hala Tahran’da olduğunu da kaydettiler. Bu yetkililer Sadr’ın kısmen de kendisine bağlı Mehdi ordusu milisleriyle, parlamentoda 30 sandalyeye sahip Şii siyasi bloğu arasında çıkan anlaşmazlık yüzünden Irak’ı terk etmiş olabileceğine işaret ettiler.

Bush yönetimi İran’ı, Irak’taki Şiiler’i gizlice silahlandırmakla suçluyor. Yönetim sık sık İran’ı, Irak’taki şiddeti körüklemeye son vermeye çağıriyordu. Son günlerde Irak’ta birçok İranlı resmi görevli göz altına alındı.

Öte yandan Irak kuvvetlerinin komutanı Korgeneral Abut Gambar, yeni güvenlik planı uyarınca İran ve Suriye sınırlarının üç gün için kapatılacağını açıkladı.

Iraklı komutan Bağdat’taki gece sokağa çıkma yasağının üç saat alındığını da bildirdi.

Bağdat'ta, içi patlayıcı madde dolu bir kamyonun havaya uçurulması sonucu en az 15 kişi öldü. Ekonomi Bilimleri Akademisiyle tarım bakanlığına ait bir gıda deposunun yakınında kaydedilen patlamada, 30 kişi de yaralandı. Patlama sırasında okul kapalıydı.
XS
SM
MD
LG